امروز سه شنبه  ۲۱ آذر ۱۴۰۲
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر خبر داد:

انجام بیش از 78 هزار ویزیت زائران ایرانی در مکه و مدینه/ مقدمات بهداشتی و درمانی ویژه ایام تشریق در حال آماده‌سازی است

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر گفت: در 25 روز گذشته بیش از 113 هزار و 295 خدمت درمانی و امدادی به حجاج ایرانی در مکه و مدینه ارائه شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ سیدعلی مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال‌احمر در تشریح خدمات این مرکز به حجاج ایرانی در کشور عربستان و در ایام حج تمتع امسال گفت: از سوم خرداد تا 27 خردادماه در مجموع، 78 هزار و 461 مورد ویزیت عمومی و تخصصی در مجموعه هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی، درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های این جمعیت در مکه و مدینه به حجاج ایرانی ارائه شده است.

وی افزود: در این مدت 7233 مورد خدمات پاراکلینیکی ازجمله آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی و ...، 16 هزار و 926 مورد خدمات پرستاری شامل نوار قلب، فشار خون و قند خون، تزریقات، پانسمان و سرم تراپی در مراکز درمانی ایران در مکه و مدینه به حجاج کشورمان ارائه شده است.

مرعشی تعداد نسخ درمانگاه‌ها و داروخانه بیمارستان برای حجاج را 54 هزار و 253 مورد اعلام کرد و گفت: 1559 مورد امدادرسانی و انتقال بیماران به مراکز درمانی نیز از خدمات ارائه شده در این مدت بوده است. در حال حاضر 30 زائر ایرانی در بیمارستان هلال‌احمر ایران و 15 زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال‌احمر ادامه داد: تا عصر روز گذشته 27 خرداد، تعداد 712 نفر از حجاج ایرانی در حج تمتع 1402 از خدمات بستری و درمان بهره برده اند که در این مدت 121 نفر در بخش ccu بستری شده و تحت نظر پزشکان ایرانی بوده اند.

مرعشی با اشاره به نزدیک شدن به ایام تشریق گفت: مقدمات ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی در این ایام در حال آماده‌سازی است. با توجه به اینکه مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر مسئولیت درمان زائران را بر عهده دارد، علاوه بر مراکز درمانی در مکه و مدینه، در عرفات نیز یک بیمارستان صحرایی و یک مرکز درمانی ایجاد می‌شود که شامل اورژانس خواهران و برادران و کلینک تخصصی و داروخانه است. در منطقه منا نیز در مکاتبی که زائران ایرانی مستقر هستند، مطب های پزشکان ایجاد و آماده ارائه خدمات می‌شوند. در حال حاضر کادر درمانی مرکز پزشکی هلال احمر که در عربستان بوده اند عازم این منطقه شده و در حال فراهم کردن مقدمات پریایی مراکز درمانی هستند.

یادآور می‌شود: اعزام زائران ایرانی حج تمتع به سرزمین وحی از سوم خردادماه در سطح کشور آغاز شده است. میانگین سنی زائران ایرانی در سال جاری بیش از 55 سال اعلام و گفته شده است که 2300 تن از آنان بیش از 80 سال سن دارند.

کلیدواژه‌ها:

0
/
۱۴۰۲/۰۳/۲۸- ۱۴:۵۱
/
یکشنبه 28 خرداد 1402 - 14:51
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه