امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲

ابلاغ دستورالعمل‌های بهداشتی هلال‌احمر برای پیشگیری از ابتلای زائران به کرونا

رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه ویروس کووید۱۹ هنوز در حال شیوع است بر ضرورت رعایت دستورالعمل های بهداشتی از سوی زائران با بیشترین حساسیت برای حفظ سلامتی خود و دیگر افراد تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر دکتر پیرحسین کولیوند با اشاره به ضرورت کنترل بیماری کرونا در ایام حج بیان کرد: با توجه به اینکه اکنون اولین گروه از حجاج در زمان شیوع کرونا به مکه و مدینه سفر کرده اند لازم است تا برای رعایت نکات بهداشتی دقت نظر ویژه داشته و با تکیه بر پروتکل های اعلام شده نقش مهمی هم در از بین بردن و همچنین ناتمام ماندن زنجیره گردش آن در اجتماع داشته باشند.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اهمیت رعایت نکات بهداشتی در فرودگاه‌های مبدا پروازی اظهار کرد: به دلیل اینکه فرودگاه‌های کشور یکی از اماکن تجمع محسوب شده و می‌تواند سبب انتقال بیماری شود و از سویی هم حفظ سلامت زائرین حین عزیمت به سرزمین وحی از اهمیت بالایی برخوردار است لازم است فاصله گذاری اجتماعی علاوه بر رعایت اصول بهداشتی برای کاهش مواجهات، متناسب با شرایط خاص در ترمینال های مخصوص حجاج درفرودگاه‌ها نظر گرفته شود.

وی همچنین بر ضرورت استفاده از ماسک تاکید کرد و گفت: استفاده از ماسک توسط متصدیان غرفه‌های عرضه خدمات و فروش کالا و مواد غذایی و تمامی‌کادر پرواز باید الزامی‌باشد.

دکتر کولیوند با توصیه اینکه حتی المقدور از ورود همراهان زائرین برای بدرقه در ورودی فرودگاه ممانعت شد افزود: رعایت فاصله اجتماعی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید مدنظر حجاج قرار بگیرد بر همین اساس باید انجام امور تحویل بار و کنترل گذرنامه در حداقل زمان ممکن و با رعایت فاصله یک تا دو متر زائرین از یکدیگر انجام شود.

وی همچنین تاکید کرد: محدودیت ظرفیت حمل مسافر توسط هواپیماهای مسافربری، به منظور اعمال فاصله گذاری مناسب حداقل یک متر بین مسافران باید باشد، همچنین رعایت فاصله گذاری بین مسافران حین ورود به هواپیما و کنترل بلیط، رعایت حداقل فاصله یک متر انجام و از تجمع مسافران در تمامی قسمت های هواپیما اجتناب شود.

دکتر کولیوند با اشاره به اهمیت غربالگری زائرین بیان کرد: کنترل زائرین و کادر پرواز با انجام تب سنجی و تکمیل فرم خود اظهاری به همراه ممانعت از پرواز افراد مشکوک از جمله نکات مهم است که در کنار سایر موارد باید در نظر گرفته شود.

رئیس جمعیت هلال احمر با تاکید بر اینکه افراد باید از تماس دست‌ها با چشم، دهان و بینی همواره خودداری کنند گفت: به حداقل رساندن لمس سطوح همچون از چمدان‌ها و کیف، گوش، دستگیره‌ها، صندلی‌ها و موارد مشابه، شستشوی صحیح دست ها به صورت مکرر به مدت حداقل ۲۰ ثانیه با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل به خصوص بلافاصله بعد از لمس سطوح بسیار مهم است که باید مدنظر حجاج قرار بگیرد.

وی همچنین توصیه کرد: زائرین ترجیحاً مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل به همراه داشته باشند و کادر پرواز و زائرین هم در صورت مشاهده علایم سرماخوردگی باید ضمن حفظ اصول قرنطینه در یک محل جدا از سایرین تا اتمام سفر و دسترسی به مراکز درمانی استراحت کنند.

رئیس جمعیت هلال احمر بر عدم استعمال دخانیات در ایام حج تاکید کرد و گفت: عدم استعمال دخانیات به دلیل تاثیر آن بر تضعیف سیستم ایمنی بدن و مستعد کردن افراد در ابتلا به ویروس بسیار اهمیت دارد.

دکتر کولیوند در پایان خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه قطعا مدیران کاروان‌ها در جلسات آموزشی بر همراه داشتن اقلام بهداشتی و حفاظت فردی توسط همه زائرین تاکید داشته اند، اما لازم است مقدار قابل توجهی از این اقلام به‌ویژه ماسک و ژل یا مایع ضدعفونی کننده دست را برای موارد احتمالی که زائر فاقد این وسایل است یا با کمبود مواجه شده است، به همراه داشته باشند.

0
/
۱۴۰۱/۰۴/۱۵- ۱۶:۲۴
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است