امروز پنج شنبه  ۹ آذر ۱۴۰۲

بیانیه امدادگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر  در حمایت از مردم فلسطین

امدادگران، نجاتگران و داوطلبان جمعیت هلال احمر، دانشگاهیان و دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی و اعضای داوطلب سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور و اعضای جامعه پرستاری سازمان نظام پرستاری کشورمان در راستای محکومیت حمله مستقیم نظامیان صهیونیستی به کادر درمان و امدادگران فلسطینی و در پایان  تجمع امدادگران هلال احمر بیانیه ای امضا کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ متن این بیانیه به شرح زیر است:

أُذِنَ لِلَّذِینَ یُقاتَلُونَ بِأَنَّهُمْ ظُلِمُوا وَ إِنَّ اللّهَ عَلى نَصْرِهِمْ لَقَدِیرٌ(حج ۳۹)

"به کسانى که جنگ بر آنان تحمیل شده، اجازه جهاد داده شده است. چرا که مورد ستم قرار گرفته اند و خدا بر یارى آنها تواناست.”

این روزها سرزمین فلسطین شاهد هدف قرار گرفتن غیرنظامیان و حمله مستقیم به اهداف غیرنظامی و از آن جمله واحدهای درمانی، آمبولانس ها و کادر درمان در نوار غزه از سوی نظامیان صهیونیست و شهرک نشینان مسلح است. حملات هوایی بی وقفه رژیم اسرائیل منجر به تخریب ساختمان‌های مسکونی، مدارس و حتی ساختمان‌های سازمان ملل در غزه گردیده و تلفات بی شمار غیر نظامیان را در پی داشته است تا جایی که وزارت بهداشت فلسطین از کشته شدن بیش از دو هزار و پانصد غیرنظامی و زخمی و مجروح شدن چند هزار نفر دیگر خبر می دهد.

این در حالی است که کادر درمان، مراکز درمانی و امدادگران هلال احمر از حمله مصون نبوده و تاکنون ده‌ها تن از آنها شهید و مجروح شده اند.

لازم به یادآوری است که منطقه غزه با بالاترین تراکم جمعیتی در دنیا، محل سکونت چند میلیون فلسطینی، اعم از افراد غیر نظامی، زنان و کودکان بی دفاعی است که آمارها نشان می دهد عمده تلفات تهاجمات اخیر مربوط به این قشر یعنی زنان و کودکان بوده است. تداوم حملات صهیونیست ها منجر به کمبود امکانات اولیه زندگی همچون آب، برق، دارو، تجهیزات پزشکی و جراحی و حتی سوخت و ایجاد شرایط وخیم انسانی شده است که جان غیر نظامیان را به خطر می اندازد و در چنین شرایطی وزیر جنگ رژیم صهیونیستی حتی دستور محاصره کامل این منطقه را صادر کرده است.

محاصره فلسطینیان با هدف محروم سازی غیرنظامیان از دسترسی به نیازهای اولیه بشری به حادترین مراحل خود رسیده، چنانکه رئیس کمیته صلیب سرخ جهانی در بیانیه خود، این مخاصمه را یک فاجعه جهانی قلمداد کرده است. در این شرایط حتی برای افراد عادی بیم آن می رود که این جنایت ها بدون توجه به راه حل های انسانی موجب بروز فجایع بزرگ انسانی و شیوع بیماری‌های واگیر شود که این مهم مورد توجه اشغالگران نیست.

بدون تردید می‌توان اذعان داشت که مصادیق یاد شده از جمله نقض فاحش حقوق بین الملل بشر دوستانه بوده و موجبات مسئولیت بین المللی آمران و عاملان آن را فراهم می آورد. آحاد جامعه پزشکی و امدادگران هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و اعضای داوطلب سازمان بسیج جامعه پزشکی و پرستاران در راستای وظایف و ماموریت‌های خود مراتب نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت موجود در سرزمین‌های اشغالی اعلام کرده و بر این باور است که مقررات و عرف حقوق بین الملل بشردوستانه بویژه کنوانسیون‌های چهار گانه ژنو (1949) و دیگر اسناد مرتبط در جریان مخاصمات چند روز اخیر در غزه از سوی رژیم اشغالگر صهیونیستی نقض شده است.

در این راستا از کلیه نهادهای مرتبط درخواست دارد ضمن مستندسازی نقض های گسترده و سازمان یافته حقوق بشر دوستانه، زمینه پایان بخشیدن به بی کیفرمانی مرتکبان این جنایات بین المللی را فراهم آورد. جامعه پزشکی، پرستاران و امدادگران و نجاتگران جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران با اذعان به اهمیت و حساسیت وضعیت موجود در غزه، از تمامی دولت‌ها، سازمان‌های بین المللی و دیگر کنشگران عرصه بین الملل به ویژه، کمیته بین المللی صلیب سرخ، فدراسیون بین المللی جمعیت های صلیب سرخ و هلال احمر می خواهد که به منظور کاهش آلام و کمک به نیازمندان و تسکین درد مردم غزه ضمن محکومیت این وضعیت با اتخاذ کلیه تدابیر ضروری و اقدامات لازم از ادامه نقض های فاحش حقوق بین الملل بشر دوستانه از سوی اشغالگران و حمله مستقیم به مراکز درمانی، کادر درمان و امدادگران هلال احمر فلسطین، جلوگیری به عمل آورند.

به همین منظور از همه کشورها به ویژه کشورهای دارای مرز مشترک با فلسطین درخواست دارد تا با هدف کمک رسانی و ارائه خدمات بشر دوستانه اهتمام و مساعی خود را به‌کار گیرند.

0
/
۱۴۰۲/۰۷/۲۶- ۱۲:۵۵
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه