امروز پنج شنبه  ۹ آذر ۱۴۰۲

جلسه اضطراری کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران با موضوع درگیری‌ها در غزه/ کولیوند: لزوم ورود مجامع بین‌المللی به کشتار غیرنظامیان در غزه

رئیس جمعیت هلال احمر در جلسه فوق‌العاده کمیته حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران درخصوص شرایط امدادرسانی در غزه، خواستار ورود مجامع بین‌المللی برای توقف حملات علیه غیر نظامیان شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ ظهر امروز جلسه فوق العاده کمیته ملی حقوق بشر دوستانه جمهوری اسلامی ایران با موضوع بررسی وضعیت سرزمین‌های اشغالی با حضور پیر حسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر و راضیه عالیشوندی، سرپرست معاونت امور بین الملل و حقوق بشر دوستانه جمعیت هلال احمر و اعضای کمیته ملی حقوق بشر دوستانه برگزار شد.

رئیس جمعیت هلال احمر در ابتدای این جلسه گزارشی از کمک به آسیب دیدگان از درگیری‌های فلسطین ارائه کرد و گفت: ناظران بین‌المللی شاهد وقوع حملات گسترده علیه غیرنظامیان در نوار غزه و کشته و زخمی‌شدن هزاران انسان غیرنظامی‌بیگناه شامل کودکان و زنان و سالمندان هستند.

وی در ادامه با بیان اینکه بر اساس گزارشات دریافتی، غیرنظامیان بدون دریافت هرگونه کمک و امداد، به شکلی بی دفاع در زیر شدیدترین حملات قرار دارند افزود: طبق گزارش واصله از جمعیت هلال احمر فلسطین، تیم‌های امدادی آن جمعیت در حال پاسخگویی میدانی در استان‌های جنوبی و شمالی هستند.

کولیوند در ادامه خاطرنشان کرد: در این شرایط جمعیت هلال احمر فلسطین فقط با ۲۸ دستگاه آمبولانس در حال خدمت رسانی است و  ظرفیت نیروی انسانی آن جمعیت ۹۶ نفر شامل کارکنان، امدادگران و داوطلبان است.

به گفته این مقام مسئول؛ تامین سوخت، لوازم جراحی، دارو و ملزومات پزشکی، اقلام یکبار مصرف پزشکی و قطعات یدکی (تجهیزات پزشکی و وسایل نقلیه)، تهیه لوازم ضروری از جمله لوازم جراحی و سایر نیازها از جمله ملزوماتی است که باید به دست هلال احمر فلسطین رسانده شود.

کولیوند با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر فلسطین با کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در تماس بوده و ظرفیت‌های عملیاتی آن جمعیت در تاسیسات و بیمارستان‌ها رو به افزایش است ادامه داد: این درگیری‌ها منجر به خسارت شدید به پایگاه هلال احمر فلسطین در شمال غزه و پایگاه اصلی جمعیت هلال احمر فلسطین در شهر غزه شده  و همچنین منجر به شهادت تعدادی از امدادگران هلال احمر فلسطین شده است.

رئیس جمعیت هلال‌احمر در ادامه خاطرنشان کرد: اعلام آمادگی برای ارسال کمک‌ها و محموله‌های بشردوستانه و اعزام تیم‌های درمانی به منطقه، ارسال نامه به رئیس هلال احمر فلسطین جهت تعیین نیازهای مورد نظر، ارسال پیام‌های جداگانه‌ به روسای جمعیت‌های ملی سوریه، لبنان و مصر جهت اعلام آمادگی ارسال محموله‌های  امدادی و همچنین اعزام تیم‌های درمانی به آن کشور‌ها برای خدمت به مصدومین، مجروحین و آسیب‌دیدگان فلسطینی، ارسال نامه‌های جداگانه به رئیس کمیته صلیب سرخ جهانی و رئیس منطقه ای فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال‌احمر جهت اقدام برای اعلام بیانیه کمک رسانی و ایجاد شرایط برای ارسال اقلام امدادی مورد نیاز مردم فلسطین  از جمله اقداماتی بوده که هلال احمر ایران از زمان وقوع درگیری‌ها برای کمک به مردم فلسطین انجام داده است.

وی ادامه داد: هلال احمر ایران برای پذیرش و درمان مجروحان فلسطینی در بیمارستان‌های جمهوری اسلامی و ارسال کمک‌ها‌ و محمولۀ بشردوستانه آمادگی دارد و در  تماس تلفنی با روسای هلال احمر مصر، سوریه و لبنان و همچنین با رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ آمادگی خود برای ارسال محموله‌های امدادی و اعزام تیم های درمانی و یا اعزام مصدومین به بیمارستان‌های امن جهت مداوا را اعلام کرده است.

کولیوند افزود: علاوه بر این با رئیس کمیته اسلامی هلال بین‌الملل (ICIC) جهت بهره‌گیری از امکانات و نیروی انسانی جمعیت‌های ملی مسلمان عضو این کمیته برای کمک به آسیب‌دیدگان این درگیری‌ها و همچنین کمک به ایجاد شرایط ارسال محموله‌های امدادی و نیروهای درمانی به مکان‌های مورد نیاز برای کمک به مصدومان مکاتبه شده است.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه این جلسه بر ورود هر چه زودتر مجامع بین المللی به کشتار غیر نظامیان در غزه تاکید کرد و گفت: از کمیته بین المللی صلیب سرخ درخواست نموده تا به دنبال راهی برای ارسال کمک های بشر دوستانه به فلسطین باشد و به محض فراهم شدن این امکان محموله کمک‌های بشردوستانه هلال احمر ایران به فلسطین ارسال خواهد شد.

گفتنی است؛ این جلسه اضطراری کمیته ملی حقوق بشردوستانه جمهوری اسلامی ایران به منظور روشن کردن ابعاد اقدامات ضد حقوق بشردوستانه صورت گرفته علیه مردم مظلوم غزه و  فلسطین اشغالی تشکیل شد و ضمن محکومیت این وضعیت با صدور بیانیه ای پایان پذیرفت.

تصاویر

0
/
۱۴۰۲/۰۷/۲۰- ۱۸:۰۹
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه