امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

رویداد «آماده»؛ مسابقه ای برای توانمندسازی دانش آموزان

یازدهمین مرحله کشوری مسابقات آماده به همت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با حضور یک هزار و دویست دانش آموز دادرس از سراسر کشور برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ یازدهمین مرحله کشوری مسابقات آماده از روز 17 لغایت 26 شهریور ماه جاری به میزبانی استان فارس و در محل مرکز آموزش عالی شهید مطهری دانشگاه فرهنگیان برگزار شد.
این مسابقات در دو بخش مجزا برای دختران و پسران مقطع متوسطه دوم (هفتم، هشتم و نهم) به همت سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و برای اولین بار با ثبت و طراحی 12 آیتم جدید همچون آیتم شبیه سازی آوار، اطفاء حریق، پناه گیری ، ساخت بزرگترین سازه شبیه سازی زلزله کلاس درس با کمترین هزینه مبتنی بر نوآوری و خلاقیت تیم مهندسی سازمان، طراحی جدیدی از آدمک مانکن مصدوم با متریال سبک و ارزان، برپایی هشت چادر اسکان اضطراری بر مبنای یک بلوک اردوگاهی، نمایشگاه فنی و استقرار خودروهای نجات و آیتم حمل مصدوم برای اولین بار به شکل جدید به همراه تجهیزات دودزا، در سایت مهارت های امدادی برگزار شد.  
مسابقات کشوری آماده در هشت آیتم مخاطرات طبیعی، ایمنی، ارزیابی وکنترل علائم حیاتی ، احیاء قلبی و ریوی CPR، آسیب های بافت نرم، آسیب های اسکلتی و مفصلی، انتقال و حمل مصدوم، اطفاء حریق و سوختگی و اسکان اضطراری (بر پایی چادر) اجرا شد و در پایان این ماراتن استان‌های برتر هر تیم دادرس دانش آموزی پسر معرفی شدند.
در مراسم اختتامیه یازدهمین مرحله کشوری مسابقات آماده ویژه دانش آموزان دادرس پسر با نظر داوران طرح دادرس و ارزیابی از مهارت های امدادی، دانش آموزان دادرس پسر استان البرز موفق به کسب رتبه اول، استان مازندران مقام دوم و دو استان خوزستان و آذربایجان غربی موفق به کسب رتبه سوم مشترک شدند.
در این مسابقات ضمن تقدیر از تلاش بشردوستانه استان‌های کرمان، خوزستان ، چهارمحال و بختیاری، هرمزگان، فارس، بوشهر و سیستان و بلوچستان، تیم دانش آموزان دادرس این تیم ها موفق به کسب جام بشر دوستی شدند.
استان‌های حائز رتبه‌های برتر در بخش موضوعات امدادی جانبی این دوره از مسابقات در بخش دوو امدادی، استان سمنان به عنوان استان اول ، اردبیل استان دوم و دو استان کرمان و گلستان رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
همچنین در بخش حمل آب  استان گلستان رتبه اول ، مرکزی رتبه دوم و سمنان در رتبه سوم قرار گرفت.
پرتاب کیسه طناب و صفحه داغ  دیگر بخش جانبی مسابقات آماده بود که در این بخش استان آذربایجان شرقی موفق به کسب رتبه اول ، استان البرز رتبه دوم و دو استان مازندران و سیستان و بلوچستان موفق به کسب رتبه سوم مشترک شدند.
در این مسابقات همچنین دانش آموزان دادرس پسر استان آذربایجان غربی در مسابقه الوار چینی رتبه اول ، استان کرمان رتبه دوم و خراسان شمالی رتبه سوم را کسب کردند. همچنین در بخش پازل بافی نیز استان یزد در رتبه اول ، تهران در رتبه دوم و هرمزگان در رتبه سوم  قرار گرفتند.
در یازدهمین مرحله کشوری یازدهمین مسابقات آماده، استان‌های حائز رتبه‌های برتر در بخش موضوعات امدادی اصلی در بخش آزمون کتبی استان کرمان رتبه اول ، هرمزگان رتبه دوم و دو استان خراسان شمالی و اصفهان رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
در بخش پناه گیری و خروج ایمن خراسان جنوبی در رتبه اول، استان لرستان در رتبه دوم و رتبه سوم مشترک به دو استان البرز و کرمانشاه اختصاص یافت. همچنین در بخش ارزیابی و کنترل علائم حیاتی ، استان ایلام رتبه اول، استان قزوین رتبه دوم و دو استان آذربایجان شرقی و خراسان رضوی رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
پانسمان و بانداژ دیگر بخش مسابقات آماده در مرحله جانبی بود که استان یزد موفق به کسب رتبه اول ، استان گلستان رتبه دوم و رتبه سوم مشترک از آن دو استان خوزستان و سمنان شد.
در مسابقات شکستگی و آتل بندی استان خوزستان رتبه اول، استان یزد رتبه دوم و رتبه سوم را استان آذربایجان غربی کسب کرد.
حمل مصدوم دیگر بخش مسابقه جانبی بود که به تربیت استان چهارمحال و بختیاری در رتبه اول، خراسان شمالی رتبه دوم و دو استان تهران و آذربایجان غربی رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
گفتنی است در ادامه مسابقات جانبی مرحله المپیاد آماده در بخش اطفاء حریق استان چهارمحال و بختیاری رتبه اول، استان مازندران رتبه دوم و دو استان مرکزی و فارس رتبه سوم مشترک را از آن خود کردند. همچنین در بخش اسکان اضطراری استان آذربایجان غربی در رتبه اول ، استان البرز رتبه دوم  و دو استان یزد و اردبیل مقام سوم مشترک را کسب کردند.
 
دختران دادرس دانش آموز آماده تر از همیشه 
در ادامه یازدهمین مرحله کشوری مسابقات آماده ویژه دانش آموزان دختر دادرس، در آزمون کتبی استان تهران رتبه اول ، استان اصفهان رتبه دوم و دو استان فارس و زنجان رتبه سوم مشترک را کسب کردند.

همچنین استان‌های حائز رتبه‌های برتر در بخش موضوعات امدادی جانبی در آیتم پناه گیری و خروج ایمن، استان گیلان رتبه اول ، اردبیل رتبه دوم و رتبه سوم مشترک به دو استان سیستان و بلوچستان و چهارمحال و بختیاری رسید.
در آیتم ارزیابی و کنترل علائم حیاتی آذربایجان غربی رتبه اول، دو استان تهران و گلستان رتبه دوم مشترک و رتبه سوم را استان کرمان کسب کرد.
آیتم پانسمان و بانداژ دیگر آیتم مهارت امدادی در بخش مسابقات جانبی بود که در این بخش استان بوشهر رتبه اول ، رتبه دوم استان تهران و رتبه سوم مشترک را دو استان خراسان شمالی و مرکزی کسب کردند.
در آیتم شکستگی و آتل بندی نیز استان فارس موفق به کسب رتبه اول شد و رتبه دوم و سوم این آیتم به ترتیب به البرزو بوشهر اختصاص یافت.
همچنین در آیتم حمل مصدوم نیز استان البرز رتبه اول ، استان تهران رتبه دوم و دو استان فارس و مازندران رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
آیتم اطفاء حریق دیگر آیتم مهارت های امدادی بود که به گفته دانش آموزان دختر دادرس این بخش دشواری بیشتری به سایر آیتم ها داشت که در نهایت تیم دانش آموزان دادرس استان گلستان به عنوان تیم اول، استان خوزستان تیم دوم و استان هرمزگان به عنوان تیم آخر مقام سوم را کسب کرد.  
در آیتم اسکان اضطراری نیز استان خوزستان رتبه اول، استان بوشهر در رتبه دوم و دو استان خراسان رضوی و یزد رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
در ادامه نیز در آیتم مهارت دو امدادی خراسان رضوی در رتبه اول، دو استان خراسان شمالی و همدان رتبه دوم مشترک و استان‌های سمنان، فارس، قزوین و ایلام موفق به رتبه سوم مشترک شدند.
در آیتم جذاب حمل آب که دانش آموزان دختر دادرس شور و اشتیاق بسیار زیادی برای آن داشند، استان کرمانشاه رتبه اول ، استان خراسان جنوبی رتبه دوم  و استان‌های سمنان و آذربایجان شرقی رتبه سوم مشترک را کسب کردند.
همچنین در مهارت امدادی پرتاب کیسه طناب و صفحه داغ استان خراسان رضوی موفق به کسب رتبه اول شد و پس از آن دو استان خراسان جنوبی و همدان به ترتیب در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.
بخش پر هیجان الوار چینی دیگر آیتم مهارت امدادی بخش جانبی میسابقات آماده بود که در این بخش استان لرستان به عنوان رتبه اول، استان گلستان رتبه دوم و استان خراسان رضوی در رتبه سوم موفق به کسب مدال شدند.
پازل بافی بخش پایانی مسابقات جانبی بود که در این بخش کهگیلویه و بویراحمد موفق به کسب رتبه اول، استان اردبیل در رتبه دوم و استان خراسان جنوبی رتبه سوم شد.
گفتنی است در پایان رقابت های المپیاد آماده دانش آموزان دختر دادرس، استان بوشهر رتبه اول، استان گلستان رتبه دوم و دو استان خوزستان و فارس رتبه سوم مشترک را کسب کردند.  
یادآور می‌شود، یازدهمین مرحله کشوری مسابقات آماده از سوی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با برنامه ریزی و ساختار یکپارچه و منظم برای اولین بار در یک استادیوم ورزشی در یک شهرستان کوچک در مجاورت کلان شهر شیراز اجرا شد و برای اولین بار منطبق با کتاب دادرس، ۸ آیتم امدادی فقط در یک روز و ۸ آیتم مسابقات امدادی با رویکرد دانش آموزی (جنبی) در یک روز دیگر برگزار شد.

0
/
۱۴۰۲/۰۶/۲۹- ۱۷:۱۵
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه