امروز دوشنبه  ۲۰ آذر ۱۴۰۲

نکات ضروری در پیاده روی اربعین از منظر طب سنتی

برای حفظ سلامتی در پیاده روی اربعین از منظر طب سنتی باید به نکاتی توجه کرد تا سلامت بدن حفظ شود و زائران زیارت بهتری را تجربه کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛  10 تا 15 روز قبل از آغاز سفر فعالیت بدنی بیشتر شود (مثلاً تمرین پیاده روی کنید) تا بدن برای این پیاده روی طولانی آمادگی پیدا کند، بعد از برگشت هم این روال را تا چند روز ادامه دهید.

قبل از سفر با معاینه دندان‌ها از سلامت آنها مطمئن شوید و مشکلات دندانی حاد خود را برطرف نمایید.

تدابیر مربوط به زمان پیاده روی اربعین

گرم کردن و نرمش مختصر و کشش قبل از شروع پیاده روی و نیز خنک کردن قبل از اسکان در عراق بسیار مهم است.

ترجیحا در ساعت اولیه روز پیاده روی نمایید و نه در ساعات میانی که آفتاب مستقیم میتابد.

با پیاده روی طولانی مدت، خستگی در ساق پا احساس خواهد شد و همچنین ممکن است کف پاها تاول بزند. که برای پیشگیری، توصیه میشود قبل از حرکت، کف پاها آغشته به روغن زیتون شود و برای رفع خستگی، پاها با گلاب یا آب ولرم ماساژ داده شود.

تنظیم خواب، نقش بسیار مهمی در کاهش خستگی ناشی از پیاده روی دارد. بهتر است زمان خواب خود را تنظیم کنید تا در طول روز احساس خسته بودن به شما دست ندهد.

در پیاده روی اربعین بهتر است عینک طبی آفتابی به همراه داشته باشید. به صورت مداوم پیاده روی و استراحت داشته باشید و یک سره پیاده روی نکنید.

از آنجا که وجود کلاه گرم و آفتابی و یک پارچه عرق چین و یک ماسک برای پیاده روی لازم است، یک چفیه و یک کلاه آفتابی به همراه داشته باشید تا همه این کارها را انجام بدهند و تنها کافیست تا آنها را با تغییر جو به کار برید.

در صورت تعریق مواظب باشید در معرض باد سرد قرار نگیرید. در صورت گرمی‌شدید هوا میتوان پارچه یا چفیه را خیس کرد و بر سر گذاشت.

با توجه به اقلیم خشک عراق و فصل پاییز و تعریق، احتمال خشکی پوست بالاست پس آب کافی بنوشید و روغن بادام شیرین گزینه خوبی هست.

از طرفی، پیاده روی مانند ورزش باعث افزایش گرمی و خشکی بدن می‌شود، بنابراین دارندگان مزاجهای گرم و خشک باید بیشتراحتیاط کنند.

از مصرف چای حتی المقدور بپرهیزید چون مدر است و مخصوصا از چای پررنگ و پر شکر عراقی و ادویه جات پرهیز کنید. در صورتی که هوس کردید، چای را با آب جوش رقیق کنید.

از کفش طبی سبک و بنددار استفاده کنید و عجله نکنید.

حنا گذاری کف پاها تا بالای مچ، مخصوصاً در کسانی که پوست حساس و نازک دارند، میتواند تا حدوی مفید باشد.

بارتان را سنگین نکنید تا فشار به شانه و ستون فقراتتان نیاید و از کوله استاندارد استفاده نمایید و بندهای کمری را مخصوصا محکم کنید.

ماساژ شبانه را فراموش نکنید. می‌توان از یک دوش گرم قبل آن کمک گرفت اما اصلا دوش سرد نگیرید.

در حین پیاده روی اربعین از خوردن ادویه جات تند و آب و نوشابه همراه غذا بپرهیزید. در صورت ضعف، مویز و بادام یا خرما یا نخودچی گزینه مناسبی است و هر کدام را طولانی مدت و آهسته مثلا در طی 10 دقیقه میل نمایید.

در طول مسیر پیاده روی بهتر است از مصرف غذاهای چرب خودداری شود. همچنین توصیه میشود پس از مصرف غذا، مقداری آبلیمو مصرف کنید تا غذایتان راحت تر هضم شود.

مصرف پیاز در هنگام خوردن غذا، باعث پیشگیری از مسمومیت خواهد شد.

از حبس ادرار و مدفوع به شدت پرهیز نمایید. آب کافی بخورید. مقداری خاکشیر تمیز به همراه ببرید و در صورت یبوست خود و همراهان، یک قاشق خاکشیر را با آب جوش مخلوط و ناشتا استفاده نمایید.

غرغره شبانه آب و نمک جهت جلوگیری از عفونت گلو توصیه میشود. در صورت دسترسی عرق آویشن، نیز برای جلوگیری از گلودرد چرکین مفید است.

در صورت دسترسی، از ترکیب آبلیمو عسل جهت افزایش ایمنی بدن در مقابل سرماخوردگی استفاده نمایید.

در صورتی که با گرما، دچار سردرد میشوید، ماساژ موضعی شقیقه با روغن گل محمدی یا روغن بنفشه کمک کننده است.

اگر سرما خوردید از جوشانده سعال استفاده نموده و از مصرف غذاهای سرخ کرده و ترشیجات بپرهیزید، در پیاده روی اربعین از روبوسی با دیگران خودداری کنید.

از دستمال شخصی استفاده کنید و دستهایتان را مرتب بشویید، اگر حالت تهوع داشتید، آویشن و نمک را با کمی آب میل کنید.

0
/
۱۴۰۲/۰۶/۰۱- ۱۰:۳۷
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه