امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲

هشدار جدی است، خطر سقوط و مفقودی در کوهستان را جدی بگیرید/ پیام سلامتی

طبق آمارهای منتشر شده، با فرا رسیدن فصل جدید، بهار، آمار سقوط و مفقودی در کوهستان افزایش می‌یابد. همه این‌ها، لزوم توجه به نکات ایمنی را در کوهستان تاکید می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ بررسی‌ها نشان می‌دهد که هر اتفاق کوچکی در کوهستان می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی شود. به همین دلیل است که توجه به نکات ایمنی مهم است.

تنهایی ممنوع: تنهایی در کوهستان، آفت بزرگی است. آمار و ارقام نشان می‌دهد که کوهنورد تنها، بیشتر از هر کس دیگری در معرض خطر است. چرا که هر عامل معمولی کوچکی مانند پیچ خوردن پا، که قابل می‌تواند درمان شود، در صورت تنها بودن، می‌تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد. درصورتی که با به همراه داشتن همراه، می‌توان از خطرات احتمالی کاهش داد و در صورت بروز مشکل، می‌تواند به نیروهای امدادی اطلاع‌رسانی کرد.

توجه ویژه به موبایل: این حقیق است که در بسیاری از موارد، به همراه داشتن موبایل هم در کوهستان و در زمان کوهنوردی، خیلی نمی‌تواند کار را راه بی‌اندازد، چراکه در بیشتر موارد و در کوهستان موبایل آنتن نمی‌دهد. ممکن شارژ آن زود تمام شود، به خصوص در هوای سرد که احتمال تمام شدن باطری بیشتر هم است.

توجه به هواشناسی: قبل از انجام برنامه‌ریزی برای برگزاری کوهنوردی و یا تور و کمپینگ، به اطلاعات هواشناسی توجه کنید. بسیاری از حوادث جاده‌ای و کوهنوردی به دلیل بی‌توجهی به وضعیت آب و هوا اتفاق می‌افتد.

 نرم‌افزاری استفاده کنید: از نرم افزارهای مسیریاب کوهنوردی استفاده کنید. اگر نگران کم شدن باطری گوشی همراه هستید،  از نرم افزارهای آفلاین استفاده کنید. این نرم افزارها هر مسیری را در اختیار شما قرار می‌دهد. کمترین استفاده از مسیریاب‌ها، این است که شما می‌توانید، از مسیری که چم و خم آن را مطلع هستید، استفاده کنید.

برنامه‌ریزی داشته باشید: قبل از شروع کوهنوردی، برنامه ریزی کنید و زمان‌بندی‌ و مسیرها را تعیین کنید. تعیین کنید که در کجای مسیر، پرتگاه وجود دارد و در کجا، دره و راه‌های صعب‎العبور را شناسایی کنید. اگر لازم است، اطلاعات مسیرها را از بلد مسیر بپرسید.

اطلاع‌ دهید: مسیر حرکت و زمان‌بندی صعود را به دوستان، از اعضای خانواده و نزدیکان، کسی که همراه شما نیست، اطلاع دهید تا اگر دیر کردید آن‌ها مطلع باشند و به موقع به تیم‌های امدادونجات خبر دهند. در اکثر حوادثی که روی می‌دهد، به دلیل اطلاع‌ ندادن به اعضای خانواده و دوستان است.

مناسب بپوشید: پوشاک و کفش مناسب فصل باید به همراه داشته باشید. این تفکر که همه لباس های قدیمی و کهنه باید در کوه استفاده شود، نادرست است. داشتن پوشش مناسب می‌تواند به شما در داشتن یک کوهنوردی ایمن کمک کند. اولویت اول است که کفش مناسب که به پای شما آسیب نمی‎زند، به پا داشته باشید.

کیف بقا داشته باشید: حتی اگر چند ساعت کوهنوردی می‎کنید، یک کیف کمری که مایحتاج مورد نیاز را در آن دارید، به همراه داشته باشید. حتما کیف بقا به همراه داشته باشید. کیف بقا شامل، نخ و سوزن، کبریت و یا فندک، لوازم پانسمان و یک خوراک خشک است تا در صورت بروز مشکل به شما کمک کند.

معتبر استفاده کنید: اگر از خدمات گلگشت‌ها و یا تورها استفاده می‌کنید و می‌خواهید در طبیعت و کوه کمپ بزنید، دقت کنید. معتبرترین تور را انتخاب کنید. توری که توانایی لیدری، شناخت مسیر و راهنمایی در کوهستان و جنگل را داشته باشد. مهم‌تر این که از نظر اخلاقی ایمنی شما را تامین کند.

مسیر درست را انتخاب کنید: هیچ وقت وارد بیراهه، مسیری که تا به حال پیش از این طی نکرده‌اید، نشوید. مسیری که ممکن است، هیچ کسی در آنجا رفت و آمد نداشته باشد و در صورت بروز مشکل، شما در آنجا تنها باشید. خطر گم شدن و بروز مشکل در مسیری که نمی دانید، از همه بیشتر است.

به توان‌تان توجه کنید: مسیر رفت و برگشت، کوهنوردی نیاز به توان یکسان دارد. همان اندازه که برای بالا رفتن، انرژی می‌گذارید، باید برای پایین آمدن از کوه هم توان داشته باشید. بنابراین، بلندپروازی نکنید و به اندازه توان‌تان مسیر کوهنوردی را طی کنید و برای برگشت هم انرژی و زمان بگذارید.

0
/
۱۴۰۲/۰۱/۲۰- ۱۶:۰۴
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه