امروز پنج شنبه  ۳۰ شهريور ۱۴۰۲

ایران بیش از ۳۷۷ هزار مهاجر افغانستانی را با خطرات مین آشنا کرد

۳۷۷ هزار و ۱۰۵ نفر مهاجر افغانستانی، سال گذشته هنگام خروج از ایران، در گذرگاه مرزی دوغارون، آموزش‌های لازم در زمینه خطرات مین فراگرفتند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی رسانی جمعیت هلال احمر؛ رییس جمعیت هلال احمر تایباد گفت: این رقم نسبت به سال ۱۴۰۰، ۳۰ درصد افزایش داشته است. هادی رمضانی افزود: این اقدام انسان‌دوستانه توسط جمعیت هلال احمر تایباد با برگزاری روزانه ۳۵ کلاس آموزشی در مرکز آگاه رسانی از خطرات مین و مواد منفجره جمعیت هلال احمر، انجام شد.

وی ادامه داد: در چهارچوب این طرح، سال گذشته ۳۵۳ هزار و ۱۲۰ نفر مرد، ۱۲ هزار و ۹۱۶ نفر زن، پنج هزار و ۸۴۸ نفر پسر و پنج هزار و ۲۲۱ نفر دختر این آموزش‌ها را فرا گرفتند. رییس جمعیت هلال احمر تایباد گفت: این آموزش‌ها توسط مربیان ایرانی و افغانستانی در معبر زمینی دوغارون انجام می‌شود.

رمضانی افزود: پارسال به طور میانگین روزانه هزار و ۴۰۰ نفر در مرکز پیش آگاهی از خطرات مین در مرز دوغارون آموزش دیده اند. وی ادامه داد: مرکز پیش آگاهی از خطرات مین جمعیت هلال احمر تایباد از سال ۱۳۸۴ در مرز دوغارون فعال شد که با شیوع بیماری کووید-۱۹، به علت کاهش خروج اتباع افغانستانی از ایران، این مرکز آموزشی چند ماه تعطیل شد.

رییس جمعیت هلال احمر تایباد، آموزش تشخیص انواع مین و گلوله‌های منفجر نشده، نحوه برخورد با مصدومان، آشنایی با رنگ ها، تابلو‌ها و محل‌های مین‌گذاری را از مهمترین آموزش‌های ارائه شده به مهاجران افغانستانی در این مرکز برشمرد.

رمضانی افزود: بر اساس آمار‌های مرکز مین افغانستان، از سال ۲۰۰۵ میلادی ماهانه ۱۷۲ نفر از شهروندان آن کشور بر اثر برخورد با مین جان باخته‌اند و در پی آموزش‌های ارائه شده این رقم به ماهانه ۴۰ نفر کاهش یافته است.

مشاهده ۹۰۹
/
۱۴۰۲/۰۱/۱۷- ۱۷:۰۶
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
سایت اصلی سردبیر شنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۲- ۱۰:۵۰
test
لینک کوتاه