امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲

خانه تکانی و مسمویت با مواد شوینده را جدی بگیرد/پیام سلامتی

هر ساله با نزدیک شدن ایام پایانی سال بازار فعالیت های مربوط به نظافت منازل و استفاده از مواد شوینده، سفید کننده و جرم گیر داغ می‌شود که در صورت عدم رعایت نکات ایمنی ممکن است منجر به مسمومیت افراد شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر؛ با توجه به ماهیت مزمن برخی از آثار تماس با مواد شیمیایی، ممکن است شاهد ایجاد مشکلاتی در سلامت افراد باشیم، بنابراین دقت در استفاده از این مواد و رعایت موازین بهداشتی و ایمنی بسیار اهمیت دارد.

اغلب مواد شیمیایی به دلیل ماهیت عملکردی آنها (لکه بری و سفید کنندگی و ضدعفونی کردن سطوح) برگرفته از مواد شیمیایی با پایه اسیدی یا بازی مانند آمونیاک است که محرک بوده و تماس پوستی یا مواجهه استنشاقی با آنها سبب ایجاد تاثیرات مخرب بر روی سیستم های مختلف بدن انسان می‌شود.

از آنجا که نزدیک به ۹۰ درصد از مسمومیت‌ با شوینده‌هادر منازل روی می‌دهندلذا ایمن‌سازی منازل در مقابل عوامل بروز مسمومیت ها بسیار حائز أهمیت است. استفاده نابه‌جا و بدون آگاهی از مواد شوینده و پاک‌کننده شیمیایی می‌تواند خطراتی جبران‌ناپذیر بر سلامتی وارد کند.

هرگز نباید مواد سفید کننده و جرم گیر با هم مخلوط شوند زیرا بر اثر فعل و انفعالات مواد شیمیایی، سمیت این مواد افزایش می یابد.

 از مخلوط کردن این مواد با آب داغ نیز باید خودداری شود، زیرا حرارت نیز سبب افزایش فعل و انفعالات شیمیایی شده و افزایش میزان متصاعد شدن بخارات مواد شیمیایی می‌شود.

استفاده از این مواد توسط افراد مبتلا به بیماریهای تنفسی مانند آسم یا آلرژی می‌تواند سبب تشدید بیماری شود.

ترکیب مواد شیمیایی مانند جوهر نمک، مواد سفیدکننده و لک‌بر بسیار خطرناک می‌باشد و گازهای ناشی از این ترکیب بسیار سمی و خفه‌کننده است. برخی افراد که از این خطر اطلاع ندارند، تصور می‌کنند ترکیب مواد سفیدکننده و جرم‌گیر، اثر پاک‌کنندگی آن را افزایش می‌دهد. این در حالی است که گاز خطرناک حاصل از این ترکیب، به مسمومیت تنفسی شدید و حتی صدمات برگشت‌ناپذیر در ریه منجر شده است. بنابراین به هیچ عنوان انواع ترکیبات و پودرها و مواد مایع شوینده، جرم‌گیر و سفیدکننده نباید با هم مخلوط شوند.

استفاده از پاک‌کننده‌هایی مثل جوهرنمک، مواد شوینده و لک‌بر، لوله‌بازکن، لاک‌پاک‌کن، سموم حشره‌کش و جونده‌کش، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت خطرناک بوده و این مواد در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم یا تنفس، بسیار سمی هستند. بنابراین هنگام استفاده از شوینده‌ها و پاک‌کننده‌های شیمیایی، پنجره‌ها را باز کنید تا هوا خوب در محیط جریان داشته باشد. بسیاری از این ترکیبات بخار های سمی ایجاد می‌کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می‌زنند.

در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک‌کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان، ماسک استفاده کنید. همیشه پس از استفاده از مواد شیمیایی بلافاصله در آن را ببندید و دقت کنید که هیچ ظرف دربسته‌ای حتی در دسترس کودکان قرار نگیرد.

 اگر نزدیکان شما ماده‌ای غیرخوراکی و سمی را بلعید یا استنشاق کرد، با مرکز اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید.

محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها را همیشه در ظرف اصلیشان نگهداری کنید. هرگز این فراورده‌ها را در ظروف مواد خوراکی (مثل بطری نوشابه) نگه ندارید. ممکن است کودکان اشتباهی این مواد را بخورند و دچار مسمومیت شدید شوند.

در صورت تماس اتفاقی پوست یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، برای درمان هرچه سریع‌تر آن محل را با آب فراوان شست‌وشو دهید و در صورت برطرف نشدن عوارض موضعی یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش، هرچه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید.

کلیدواژه‌ها:

0
/
۱۴۰۱/۱۲/۱۰- ۰۹:۲۵
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه