امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲

فعالیت آموزشی 14 هزار و 600 کانون هلال احمر در کشور

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: در حال حاضر 14 هزار و 600 کانون دانشگاهی، دانش آموزی، غنچه های هلال، طلاب و روستایی در قالب تفاهم نامه با مراکز آموزش عالی، حوزه های علمیه، وزارت آموزش و پرورش و بهزیستی، فعالیت دارند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر؛ در حاشیه برگزاری مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد سازمان جوانان هلال احمر، که امروز با حضور دکتر کولیوند و مسئولان ستادی برگزار شد، گل فشان با حضور در نشست خبری مهمترین فعالیت های این سازمان طی یک سال گذشته را با خبرنگاران در میان گذاشت.

فعالیت های جوانان در 400 شعبه

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: تمامی فعالیت های حوزه جوانان هلال احمر براساس اصول و اهداف فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی و صلیب سرخ و به طور یقین طبق موازین قانونی و بر اساس منویات مقام معظم رهبری بوده است.

وی با اشاره به فعالیت های جوانان هلال احمر در 400 شعبه، گفت: وظیفه هلال احمر جذب، آموزش و توانمند سازی جوانان است تا به مردم خدمت کنند. جوانان بشردوست و امدادگر هلال احمر در بحران‌ها و سیل و زلزله در صف اول خدمت رسانی هستند.

اولویت سازمان جوانان هلال احمر استفاده از طرح های ابتکاری جوانان است

گل فشان با اشاره به آسیب پذیری مناطق حادثه خیز کشور ، به لزوم ایجاد آمادگی در آحاد مردم و تاب آوری جامعه، تاکید کرد. و افزود: سازمان جوانان هلال احمر وظیفه دارد تا با تعامل با وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی زمینه ای برای همه کسانی که تمایل به فراگیری آموزش های امداد و کمک های اولیه را دارند فراهم کند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: در حال حاضر 14 هزار و 600 کانون دانشگاهی، دانش آموزی، غنچه‌های هلال، طلاب و روستایی در قالب تفاهم نامه با مراکز آموزش عالی، حوزه‌های علمیه، وزارت آموزش و پرورش و بهزیستی، فعالیت دارند.

وی افزود: در بخش غنچه‌های هلال احمر، فعالیت ها متمرکز روی بشردوستی و مهربانی است و با در نظرگرفتن اهداف جمعیت هلال احمر غنچه‌ها مهربانی و بخشش از وسایلی که دوستش دارند آنها را نسبت به حوزه‌های اجتماعی آگاه کنیم.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: در همین راستا آموزش های امدادی و مفاهیم بشردوستانه در کانون‌های دانش آموزی در دوره ابتدایی در قالب کتاب های درسی و جزو سرفصل های درسی قرار گرفته و در تمامی مدارسی که کانون‌های دانش آموزی دارند ۲ تیم امدادی آماده ۱۴ نفره تشکیل می‌شود که به آموزش ها مسلط باشند.

گل فشان با بیان اینکه الویت سازمان جوانان هلال احمر استفاده از طرح های ابتکاری جوانان است، گفت: یکی از این طرح ها در حوزه بشردوستی طرح «دست های مهربان» بود که فرهنگ احترام متقابل به یکدیگر و مهربانی با همنوعان را بین کودکان ترویج می‌کرد.

وی در ادامه با اشاره به آموزش های طرح دادرس در 8 هزار مدرسه، برای دانش آموزان گفت: دوره‌های پیشرفته دادرس در دانشگاه‌ها برای دانشجویان آماده در روز های سخت ادامه خواهد داشت. پس از آن آموزش های برای داوطلبان نیز برگزار می‌شود.

گل فشان خاطر نشان کرد: در مقطع دانشجویی آموزش ها را در قالب دادرس پیشرفته تحت عنوان دانشجوی آماده در روزهای سخت آموزش های مورد نیاز را دریافت و به دانشجویان دیگر آموزش می دهند و در صورتی که عضو هیچکدام از کانونهای مذکور نباشند در قالب اعضای داوطلب آموزشها را می‌بینند.

وی افزود: یکی از کارهایی که اکنون در دست اجراست با عنوان دادرس پیشرفته از هشتم لغایت شانزدهم آبان ماه با حضور ۶ استان ویژه خواهران و سپس ۶ استان ویژه برادران به صورت منطقه ای آموزش و سپس این آموزش ها را در استان‌های خود ارائه می دهند.

پیشگامان پیشرفت و عدالت؛ رهبران جوان کشور

گل فشان همچنین به طرح پیشگامان پیشرفت و عدالت اشاره کرد و افزود: این طرح یک کار تشکیلاتی است که براساس آن جوانان در مناطقی که نیاز باشد خدمات آموزشی به مردم ارائه می دهند. ما رهبران جوانی را تربیت می‌کنیم تا با هدایت و برنامه ریزی هلال احمر در جامعه به نحو مطلوب خدمت رسانی کنند.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر با اشاره به اجرای طرح ملی یاس با همکاری کمیته امداد در 2020 محله کم برخوردار، گفت: با برگزاری این طرح تاکنون 12 هزار نفز از دختران مجرد بالای 40 سال از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند که به عنوان یاران آسیب ستیز در خانه‌های هلال فعالیت می‌کنند.

لزوم وارد شدن آموزش های همگانی در کتب درسی

وی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون موضوع آموزش های همگانی در کتب درسی دانشجویان لحاظ نشده است، گفت: ما به جد پیگیر این موضوع هستیم که در سال آینده آموزش های همگانی وارد کتب درسی دانشگاه‌ها، شود.

گل فشان یادآور شد؛ اکنون در دانشگاه فرهنگیان 30 هزار دانشجو از آموزش های هلال احمر بهره مند شده اند و آموزش 60 هزار دانشجوی دیگر هم در دستور کار قرار دارد.

گفتنی است، توسعه شبکه شتاب ، مسئله تغییرات اقلیمی، سامانه مهتاب (مرکز هدایت و توسعه ایده‌های برتر) ، ناظران سلامت، خدمات بهداشتی اعضا درکرونا و واکسیناسیون سراسری کرونا، بحث کسب و کارهای خرد و کار آفرینی، تقدیر از زوج های جوان هلال احمری از دیگر موضوع هایی بود که دکتر گل فشان به آن اشاره کرد.

0
/
۱۴۰۱/۰۸/۱۵- ۱۴:۴۷
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است