امروز سه شنبه  ۷ آذر ۱۴۰۲

عصاره پیچک برگ برنده سهاجیسا

در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران اعلام شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از شهروند؛ تولید گیاهان دارویی در ایران سابقه طولانی دارد به خاطر همین است که فعالیت شرکت‌های تولید داروهای گیاهی هم در کشور ما بسیار است و رقابت بر سر تولید محصولات جدیدتر و متنوع‌تر حسابی جدی است. موضوعی که در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران به خوبی مشهود بود. شرکت سهاجیسا وابسته به سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر هم در این جشنواره حاضر بود. شرکتی که به بهانه تولید محصولات موردنیاز مجموعه هلال‌احمر در بخش گیاهان دارویی در منطقه‌ای به نام جیسا در دامنه شمالی رشته کوه‌های البرز در استان مازندران شهرستان عباس‌آباد تاسیس شد. سها از حرف اول سلامت همه انسان‌ها و به عنوان شعار اصلی شرکت برگزیده شد.

ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران فرصت خوبی بود تا شرکت کشت‌وصنعت فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا وابسته به سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر ایران هم توانمندی‌ها و دستاوردهای خود را به نمایش بگذارد.

در این نمایشگاه که در مصلای بزرگ امام خمینی(ره) در حال برگزاری است بیش از ۷۰ شرکت خلاق و تعدادی از خانه‌های خلاق و نوآوری هم به عنوان یکی از بازیگران جدی و اثرگذار در این حوزه با حمایت ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع خلاق حضور دارند و ضمن معرفی توانمندی‌های خود، از مزایای این نمایشگاه برخوردار می‌شوند.

همه شرکت‌هایی که در ششمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران حاضر شده‌اند حرف تازه‌ای برای گفتن در این بخش دارند. حتی شرکت سهاجیسا از مجموعه جمعیت هلال‌احمر ایران. درواقع این دوره از نمایشگاه و جشنواره با ارائه جدیدترین دستاوردهای فناورانه زنجیره ارزش گیاهان دارویی و طب ایرانی و با حضور تمامی ارکان اکوسیستم نوآوری و فناوری حوزه گیاهان دارویی و اعضای مختلف اقتصاد دانش‌بنیان شامل صنعتگران، مسئولان و ابزارهای تامین مالی و متقاضیان داخلی و خارجی، در حال برگزاری است.

سیدمومن حجازی کجوری، مدیرعامل شرکت کشت‌وصنعت فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا هم خبرهای خوبی در این نمایشگاه از فعالیت‌های آتی این شرکت می‌دهد و می‌گوید درست است شرکت سهاجیسا در ابتدا صرفا برای تامین برخی نیازهای جمعیت هلال‌احمر فعالیت‌های خود را شروع کرد اما حالا این شرکت قرار است قدم‌های جدی و اساسی در بحث تولید مواداولیه موردنیاز تولید برخی داروهای گیاهی بردارد. دارو هایی که قبلا باید برای تامین نیاز کشور دست به دامن کشورهای دیگرمی‌شدیم و حالا با بومی‌سازی تولید مواد اولیه آنها قراراست نیاز کشور را تامین کنیم.

گیاهی که حجازی از آن سخن می‌گوید عشقه یا همان پیچک است. گیاه خودرویی که با عصاره آن شربت«پروسپان» در آلمان تولید  و وارد کشور می‌شد. حالا قرار است با تولید انبوه این گیاه خودرو و جمع‌آوری آن در اقصی نقاط کشور در تولید این دارو که هر ساله ارز زیادی از کشور خارج می‌شد، خودکفا شویم. او ادامه می‌دهد:«گیاه پیچک یکی از گیاهان خودرویی است که در اقصی‌نقاط کشور رشد می‌کند و ما قرار است صرفا با جمع‌آوری این گیاه و عصاره‌گیری آن این عصاره را در اختیار شرکت داروسازی سها قرار دهیم تا کار تولید داروی موردنظر انجام شود

آنهارایزنی‌های لازم را هم با دکتر زینلی، مدیرطرح ملی گیاهان دارویی وزارت کشاورزی در این رابطه در نمایشگاه مذکور انجام داده‌اند و  قرار است وزارت جهاد کشاورزی از توان کشاورزان خود در این مسیر به شرکت سهاجیسا کمک کند:«برای عصاره‌گیری این گیاه و تولید محصولات دارویی از آن لازم است تا کشاورزان را برای تولید و جمع‌آوری این گیاه تشویق کنیم که این کار با کمک جهاد کشاورزی دنبال خواهد شد و استقبال خوبی هم از پیشنهاد ما در نمایشگاه شده است

تولید براساس استانداردها در سهاجیسا

مهرداد ساحلی، مدیر بازرگانی شرکت سهاجیسا نیز در حاشیه برگزاری این نمایشگاه می‌گوید این شرکت قدم‌های جدی را هم در بحث صادرات محصولات خود قرار است بردارد:«ما قبلا در کار کشت دخالتی نداشتیم به خاطر همین محصولاتی که تولید می‌کردیم از استانداردهای لازم برای صادرات برخوردار نبود. حالا که اهداف صادراتی برای مجموعه خود تعریف کرده‌ایم قطعا در بحث کشت گیاهان دارویی دخالت خواهیم کرد تا محصولات تولیدی بر اساس استانداردهای مورد قبول کشورهای اروپایی انجام شود و ما بتوانیم بازار صادراتی  خود را پیدا کنیم«.

به گفته او بر اساس مصوبه شرکت باید کشاورزان فعال در حوزه کشت گیاهان دارویی شناسایی و کشت، مطابق استانداردهای جهانی دنبال شود:«در حال حاضر ما محصولات فرآوری شده خود را به کشور افغانستان می‌فروشیم اما به خاطر بحث استانداردهای تولید محصولات کشاورزی امکان صادرات این محصولات را به کشورهای دیگر نداریم که امیدواریم با این برنامه‌ها به بازارهای جهانی ورود کرده و ارزآوری خوبی در این بخش برای کشور ایجاد کنیم

نمایشگاه گیاهان دارویی

یکی دیگر از اهداف و برنامه‌های پیش روی شرکت سهاجیسا تولید محصولات گیاهی استراتژیک منطقه شمال کشور، تامین عصاره‌های گیاهی موردنیاز شرکت دارویی سها و پخش‌وفروش این محصولات از طریق شرکت پخش هلال در داخل‌وخارج کشور است.

تقویت شرکت سهاجیسا با شرکت‌های فعال در این حوزه ضروری است

عسکری هم با حضور در ششمین«جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی،فرآورده‌های طبیعی و طب سنتی ایران» در مصلای امام‌خمینی (ره) تهران از غرفه شرکت کشت‌وصنعت فرآوری گیاهان دارویی سهاجیسا بازدید کرد.

او با بیان اینکه هدف از برگزاری این نمایشگاه ارائه آخرین دستاوردهای شرکت‌ها و محصولات دانش‌بنیان با حضور شرکت‌های فعال در حوزه گیاهان دارویی و طب سنتی، ارائه دستاوردهای مرتبط با استان‌ها و ظرفیت‌های استانی، توسعه دانش، تبادل فناوری و برقراری ارتباط فعالان حوزه گیاهان دارویی با بازارهایبین‌المللی است، بر تقویت شرکت سهاجیسا و همکاری و هم‌افزایی با شرکت‌های فعال در این حوزه تاکید کرد و گفت خوشحالیم که این دوره از نمایشگاه و جشنواره شرکت‌های حاضربا ارائه جدیدترین دستاوردهای فناورانه زنجیره ارزش گیاهان دارویی و طب ایرانی،توانایی‌های خود را به منصه‌ظهور کشیدند. او با بیان اینکه کشور ایران از نظر تنوع گیاهی، بخصوص از منظر گیاهان دارویی، جایگاهمنحصربه‌فردی  در جغرافیای گیاهی جهان دارد، ادامه داد: «براساس نظر گیاه‌شناسان و پژوهشگران علوم مرتبط منابع طبیعی، تعدادگونه‌های گیاهی ایران در حدود 8هزار گونه است که از این تعداد، بیش از 2هزار گونه دارای خواص دارویی، عطری، ادویه‌ای، آرایشی و بهداشتی است

رضا واعظی زاده/ فاطمه عسگری‌نیا- 

 

0
/
۱۴۰۱/۰۸/۱۴- ۱۰:۰۸
/
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است