آغاز برنامه ملی «نذر آب5 » از نیمه مرداد ماه

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه تغییرات اقلیمی و خشکسالی پدیده‌هایی است که در کشورمان هر روز نگرانی‌های جدیدی را ایجاد می‌کنند؛ تصریح کرد: این نگرانی‌ها فقط به محیط زیست محدود نمی‌شود، بلکه دامنه آن به حوزه بهداشت و سلامت نیز گسترده شده و ممکن است تبعات سنگینی برای سلامت مردم داشته باشد، بنابراین امسال سعی بر آن است تا در قالب برنامه "نذر آب5" ، طیف وسیعی از خدمات پیشگیرانه و درمانی به ساکنان این مناطق ارایه شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر، وحید سلیمی در نشست هماهنگی  با نمایندگان سازمان ها و معاونت های تابعه جمعیت هلال احمر در خصوص هم افزایی ظرفیت های علمی و اجرایی برای اجرای برنامه ملی "نذر آب 5" گفت: پدیده خشکسالی به طور جدی در کشور به خصوص استان های جنوبی و جنوب شرقی  خودنمایی می‌کند و طبعا عوارض آن اعم از عدم دسترسی به آب شرب تمیز و کافی، تکثیر سریع‌تر باکتری‌های محیطی و ... می‌تواند سلامت ساکنان  را تحت تاثیر جدی قرار دهد و حتی هشدار بروز و شیوع مجدد بیماری‌های واگیر و عفونی از سوی کارشناسان امر را نیز دارد. بر این اساس ، برای کنترل شرایط ، امسال  همزمان با شروع برنامه  "نذر آب5" از نیمه مردادماه جاری، پزشکان و پیراپزشکان داوطلب جمعیت هلال احمر و نیز گروه های جهادی با اعزام به یکصد منطقه شناسایی شده در استان های هرمزگان، سیستان  و بلوچستان، کرمان و خراسان جنوبی و ارایه آموزش های پیشگیرانه و نیز خدمات بهداشتی- درمانی برای مقابله با خطرات بیماری‌های عفونی ناشی از تغییرات آب و هوایی شامل افزایش خطر ابتلا به بیماریهای بومی ناشی از پشهها و همچنین بیماری‌های ناشی از غذا می پردازند.

وی  با اشاره به محرومیت مناطق مذکور از دسترسی به سایر  خدمات بهداشتی- درمانی، خاطرنشان کرد: این خدمات تنها به بیماری های ناشی از خشکسالی محدود نشده بلکه پیش بینی شده است تا پزشکان و پیراپزشکان داوطلب به ارایه خدمات درمانی در خصوص بیماری های دهان و دندان، مشاوره های روانشناسی و روانپزشکی، بیماری های زنان و زایمان، اطفال، اعصاب و روان ، پوست و چشم و ... و همچنین ارجاع بیماران نیازمند به مراکز درمانی و تحت پوشش قرار گرفتن بیماران صعب العلاج برای دریافت کمک هزینه های دارویی- درمانی از سوی خیرین نیز بپردازند.

رییس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر با اشاره به نقش تسهیلگری سازمان متبوعش برای توجه دادن مسوولان و خیرین به تبعات ناشی از تغیررات اقلیمی،  تاکید کرد: در زمینه بروز خشکسالی و تبعات آن اکنون کشور ما به جایی رسیده که دیگر یک ارگان مسئول برای کنترل این موضوع وجود ندارد، بلکه دولت و تمامی تشکل های غیردولتی و موسسه های خیریه  باید با همه توان‌شان وارد عرصه شده و در راستای بهبود وضعیت اقدام کنند؛ چراکه این پدیده در زندگی مردم تاثیراتش را نشان می‌دهد. در حال حاضر در بسیاری از روستاهای مرکزی ما کشاورزان آبی برای کشت و زرع ندارند و به دنبال این موضوع ممکن است بیماری‌های قلبی، کلیوی و ... ایجاد شود. بنابراین برای پیشگیری از این پیامدها به یک حرکت تمام قد نیازمندیم و تمام ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر اعم از رسانه و تبلغات، آموزش  و...  به همراه مشارکت های مردمی و خیرین باید به کار گرفته شوند.

کلمات کلیدی
رضا واعظی
تهیه کننده:

رضا واعظی

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *