چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > اقدامات خداپسندانه و بشردوستانه هلال احمر گره گشای بسیاری از مشکلات است
 


  چاپ        ارسال به دوست

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور:

اقدامات خداپسندانه و بشردوستانه هلال احمر گره گشای بسیاری از مشکلات است

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور گفت: اقدامات خداپسندانه و بشردوستانه هلال احمر گره گشای بسیاری از مشکلات و آسیب هاست.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر قم؛ آیت‌الله علیرضا اعرافی در دیدار مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم و نماینده ولی‌فقیه در جمعیت هلال‌احمر استان با گرامیداشت ایام سوگواری سید الشهداء عنوان کرد: اربعین نعمت الهی و موجب افتخار امت اسلامی است و میلیون ها زائر در این راهپیمایی عظیم حضور دارند.

امام جمعه قم افزود: امیدواریم تمامی زائران اربعین از تمام کشورهایی که در این مراسم بزرگ و با شکوه حضور یافته اند به‌سلامت به شهرهای خود بازگردند و اعمالشان مقبول باشد. همچنین از نهادهای خدمت رسان به‌ویژه از میزبانی محترمانه کشور عراق در برپایی این راهپیمایی عظیم الهی و انسانی نهایت تقدیر و تشکر را داریم.

آیت‌الله اعرافی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اقدامات و تلاش‌های مؤثر جمعیت هلال‌احمر این نهاد اجتماعی و حرکت های خوب آن بسیار ارزشمند است.

وی گفت: اعضای جمعیت هلال احمر در امور ثواب و خداپسند حضوری فعال دارند و گره‌گشای بسیاری از آسیب ها و مشکلات هستند و در راه خدمت‌رسانی به جامعه نقش ارزنده ای ایفاء می کنند.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور با ابراز خرسندی از گزارش های جمعیت هلال احمر عنوان کرد: این خدمات و تلاش ها نشان از همت و علاقه به خدمت به هم نوع سرچشمه گرفته است و جوانان عزیز قمی و دانشجو و طلاب که همراه هلال احمر در خدمت به جامعه قدم برمی دارند کار با ارزشی ارائه می کنند.

عضو شورای عالی حوزه علمیه گفت: اسلام دین انسان ساز و خدمت به بشریت و تعامل و دوستی و محبت است، این باورها و آموزه های دینی از عقلانیت سرچشمه می گیرد. شالوده و اساس اسلام بر تعاملات بشری است و در ذات اسلامی ابعاد بشری و خدمت گذاری در تعالیم اسلام موج می زند.

آیت‌الله اعرافی بیان کرد: در اسلام جهاد و دیگر ارزشها وجود دارد اما پایه های اصلی اسلام در دوستی و نجات انسان هاست.

وی خاطرنشان کرد: در فقه و اخلاق اسلامی اهتمام ویژه‌ای بر تعاملات بشری و ارتباطات اجتماعی شده است این ارتباطات اجتماعی در 4 سطح مهم قابل‌ بررسی و ارزیابی است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور عنوان کرد: سطح نخست آن در رابطه صمیمانه و توجه به رفاه و آسایش با تعامل ایمانی مؤمنان با یکدیگر است که در این خصوص تعالیم زیادی وجود دارد.

وی اذعان داشت: همچنین سطح دوم از این ارتباطات بر تعامل و دوستی عموم جامعه اسلامی جهت تحکیم و همبستگی بیشتر میان افراد است.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: سطح سوم از ارتباطات در جامعه دینی بر تعامل و همبستگی ادیان الهی تاکید دارد و در سطح چهارم بر ضرورت دوستی و تعامل با بشریت سفارش شده است.

وی گفت: اسلام جز برخی موارد خاص دستورات فراوانی را برای تعامل و محبت با همنوعان ارائه کرده است که نشان از جایگاه هم نوع دوستی در مبانی اسلام دارد.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور عنوان کرد: انسان دوستی و تکریم و خدمت رسانی از رسالت های مهم جمعیت هلال احمر است.

وی بیان کرد: اسلام دین راهنمایی و تعامل بشری است و فقه و اخلاق اسلامی معتقد به تعامل و دوستی در جامعه بشری می باشد در این راستا اسلام اصیل تضعیف حقوق دشمن را هم برنمی‌تابد.

آیت‌الله اعرافی یادآور شد: دستورات اجتماعی و بشردوستانه دین مبین اسلام قرن‌ها پیش از تشکیل ایده هلال‌احمر و صلیب سرخ وجود داشته است.

وی تصریح کرد: دستورات و مقررات بشردوستانه و کمک به هم نوع در اسلام از دیر باز وجود داشته و در جامعه اجرا می‌شده است.

امام جمعه قم ادامه داد: این قبیل امور با ارزش در اسلام علاوه بر خدمت به جامعه رنگ و بوی عبادی و معنوی نیز به خود می‌گیرد که نتیجه آن نیز در درجه نخست به خود فرد بازمی‌گردد.

وی گفت: از مختصات و ویژگی‌های یک جامعه زنده تعامل با دیگران و کمک به جامعه است یک جامعه تا زمانی زنده است که از فردگرایی و توجه به منافع شخصی جدا باشد و نسبت به سرنوشت زندگی اجتماعی حساس شود.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: هر میزان که انسان به فردگرایی و توجه به منافع شخصی متمایل شود از کمال انسانیت و عروج به قله‌های انسانیت دورتر خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: طبق آیه 92 سوره مبارکه آل‌عمران « لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ وَمَا تُنْفِقُوا مِنْ شَيْءٍ فَإِنَّ اللَّهَ بِهِ عَلِيمٌ » نشانگر اوج و کمال انسانیت است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بیان کرد: این گونه افراد برای خدمت به جامعه از محبوب‌ و منافع شخصی عبور می کنند و هر انسانی هم که روی خواسته های فردی خود پا بگذارد بزرگ و وسیع می‌شود و در تاریخ نامش ماندگار می‌ماند.

وی افزود: به هراندازه یک کار خالص، عمیق‌، دامنه‌دار و حساس‌ باشد ارزش آن کار بیشتر است خوشبختانه همه این موارد در فعالیت‌های هلال‌احمر موج می‌زند.

آیت الله اعرافی گفت: این نهاد مردمی با نقطه عطف زندگی فرد در شرایط حساس و بحران‌های جامعه در روزهای سخت و دشوار سروکار دارد.

وی عنوان کرد: در جمعیت هلال احمر علاوه بر نوع دوستی به جوانان نیز اعتماد می شود که این امر نیز در سازندگی و ایجاد حس مسئولیت در جوانان دارای اهمیت زیادی است.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور اضافه کرد: بار اصلی و مهم کشور بر دوش جوانان است و وظیفه مسئولان است که شرایط و بسترهای لازم را برای بروز و نمود استعدادها و توانایی‌های جوانان کشور را به وجود آورند.

وی گفت: فرهنگ‌سازی رکن مهم در فعالیت‌های هلال‌احمر است در جمعیت هلال‌احمر فرهنگ‌سازی‌های الهی و خدمت به نوع به‌صورت مستمر و از سنین خردسالی انجام گیرد.

آیت الله اعرافی متذکر شد: این آموزش ها موجب می شود تمام اعضای جامعه در آینده با آموزش‌ها و فرهنگ سازی ها عضوی از خانواده بزرگ هلال‌احمر و سربازی در خدمت خدمات اجتماعی باشند.

وی یادآور شد: نگاه پیشگیرانه در فعالیت‌های هلال‌احمر نیز امری ضروری است و هزینه‌های آن کمتر است همچنین برای کاهش خسارت‌های ناشی از بحران‌های مختلف باید زیرساخت‌های لازم در شهرها به وجود آید.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور بیان کرد: یکی از انتظارات مهم در قم مقاوم‌سازی است همچنین رفع مشکلات زیست محیطی و گرد و غبار از مشکلات اساسی است که نیاز به راهکارهای مهمی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بخشی از ریزگردها منشأ داخلی دارد که با ادامه این روند وضعیت زیست‌محیطی شهر قم به‌مراتب بدتر و دشوارتر از امروز خود می‌شود.

آیت‌الله اعرافی همچنین بیان کرد: مهارت افزایی و آموزش تخصص‌های لازم در برابر آسیب‌های اجتماعی با توجه به گسترش این آسیب ها در جامعه امری ضروری است.

وی گفت: در این راستا 12 آسیب اجتماعی در جامعه جولان می‌دهد که اگر برای آن چاره اندیشی نشود می‌تواند بنیان یک جامعه را از هم فروپاشد.

امام جمعه قم یادآور شد:قم شهری الهام‌بخش در بین شهرهای جهان است و بیش از 100 هزار نفر از مردم شهرهای ایران و 130 کشور مختلف دنیا در این شهر مشغول به تحصیل علوم دینی هستند.

وی تصریح کرد: این مساله یک مسئولیت بزرگ و خطیری را برای مسئولان ایجاد کرده است تا قم را به یک شهر الگو و الهام‌بخش تبدیل کنند که شایسته جایگاه علمی و معنوی این شهر مقدس باشد.

آیت‌الله اعرافی ادامه داد: قم باید به پایگاهی فکری و علمی برای فعالیت‌های بشردوستانه تبدیل شود همچنین ضروری است تعالیم و آموزه‌های بشردوستانه اسلام تبدیل به یک گفتمان خدمت‌رسانی اجتماعی صحیح در عرصه‌های جهانی شود.

وی بیان داشت: حوزه علمیه قم آمادگی دارد تا تفاهم‌نامه ای برای افزایش بار کمی و کیفی فعالیت‌های هلال‌احمر به‌صورت مستمر منعقد سازد و در این باره گام های بلندی بردارد.

 


١٢:٣٨ - شنبه ٢٠ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ١٠٢٨٧٣    /    تعداد نمایش : ١٦٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج