چهارشنبه ٢٤ مرداد ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > درخشش ماه ايرانی در آسمان نيجر
 


  چاپ        ارسال به دوست

درخشش ماه ايرانی در آسمان نيجر

محمدمهدی پورمحمدی: بهمن‌ماه‌ سال ١٣٧٥ جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران براساس اهداف عاليه خود مبني بر تلاش براي تسكين آلام بشري، تامين احترام انسان‌ها و كوشش در جهت برقراري دوستي، تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت‌ها و حمايت از زندگي و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هيچ‌گونه تبعيض به گشايش مرکز سلامت نیجر همت گماشت. افتتاح اين مركز در یک ساختمان اجاره‌ای بود. هشت‌سال بعد ساختمانی در یکی از مناطق خوب شهر خریداری شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

جمهوری نیجر كه از سوی سازمان ملل، جزو پنج کشور فقیر جهان دسته‌بندی شده و دوسوم سکنه آن زیر خط فقر زندگی می‌کنند، بیست‌ویکمین کشور جهان از لحاظ وسعت جغرافیایی و یکی از بزرگترین کشور‌های آفریقايي از نظر مساحت است. نيجر با هفت کشور، ازجمله الجزایر، لیبی و چاد مرز مشترک دارد. بخش بزرگی از اين كشور را صحرای کبیر آفریقا پوشانده، آب‌وهوای آن صحرایی و نیمه‌صحرایی و تنها رود دایمی آن رود نیجر است که جنوب غربی اين كشور را مشروب می‌كند. نیجر سرزمینی صخره‌ای و عمدتا شن‌زار، داراي آب‌وهواي گرم با ميانگين درجه حرارت بيش از ٣٥درجه سانتيگراد و میزان بارش سالانه آن از ٥٦سانتی‌متر درجنوب تا 0/5 سانتی‌متر در شمال متغیر است.

اگرچه اين كشور دارای منابع نفتی و ذخایر معدنی عظیمی از سنگ  اورانیوم و فسفات است، اما مردم نيجر به‌طور كامل به كمك‌هاي خارجي وابسته هستند. اشتغال عمده جمعيت نيجر، كشت و زرع  پرورش گاو، گوسفند و بز است. بهداشت در نيجر وضعيت مطلوبي ندارد. علاوه بر مالاريا، ایدز نيز در این کشور شایع است و شمار زيادي از جمعیت ۱۳میلیوني این کشور به اين بيماري مبتلا هستند. به علت فقر و پايين‌بودن سطح بهداشت، امید به زندگی در نيجر برای زنان و مردان با تفاوتي بسيار اندك حدود ٤٤سال است.
در بهمن‌ماه‌ سال ١٣٧٥ جمعيت هلال‌احمر جمهوري اسلامي ايران براساس اهداف عاليه خود مبني بر تلاش براي تسكين آلام بشري، تامين احترام انسان‌ها و كوشش در جهت برقراري دوستي، تفاهم متقابل و صلح پايدار ميان ملت‌ها و حمايت از زندگي و سلامت انسان‌ها بدون در نظر گرفتن هيچ‌گونه تبعيض به گشايش مرکز سلامت نیجر همت گماشت. افتتاح اين مركز در یک ساختمان اجاره‌ای بود. هشت‌سال بعد ساختمانی در یکی از مناطق خوب شهر خریداری شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.
این مرکز دارای بخش‌های پزشک عمومی، تزریقات و پانسمان، داروخانه، آزمایشگاه، دندانپزشکی، رادیولوژی و سونوگرافی، اورژانس، جراحی و بستری است. تعدادی متخصص چشم، گوش و حلق و بینی، جراحی عمومی، زنان و زایمان، اورولوژی و سونوگرافی، ارتوپدی و فیزیوتراپی یک یا دو روز در هفته با کلینیک همکاری دارند. در ابتدای تیرماه ١٣٩٣ با افتتاح بخش جراحی گام مهمی در جهت توسعه کلینیک به سوی درمان‌های تخصصی، همچنین شبانه‌روزی‌شدن برداشته شد.
در اردیبهشت‌ماه ‌سال ١٣٩٤ همزمان با هفته جهانی صلیب‌سرخ و هلال‌احمر بخش اورژانس کلینیک  افتتاح شد. مساحت کلینیک نیامی که تحت‌مالکیت جمعیت هلال‌احمر قرار دارد، ١٢٠٠مترمربع و زیربنای آن حدود ٨٢٠متر مربع، داراي دو طبقه با سازه سیمانی است. اين ساختمان ١٨اتاق و دو فضای مسکونی برای رئیس و مسئول امور عمومی مرکز دارد. علاوه بر اینها این مرکز دارای دو کلینیک اقماری در شهرهای زندر و بالایاراست.
فقط رئيس و مسئول امور عمومي این مرکز ايراني و بقيه كاركنان كه تعدادشان ٣٠نفر است، همگي بومي هستند. اين مركز افزون‌بر پزشكان، پيراپزشكان و ديگر كاركنان بومي تمام‌وقت که ٢١نفرشان در نیامی ٤نفر در بالایارا و ٥نفر در زندر مشغول به کار هستند، ٢٠پزشک عمومی و پرسنل موقت دارد كه در بخش اورژانس به صورت شیفت شبانه خدمت می‌كنند. در بخش جراحی، ماهانه به‌طور متوسط تعداد ٢٠ تا ٣٠عمل جراحی همراه با بیهوشی انجام می‌شود. پرسنل جراحی شامل ٥ تا ٨ جراح، ٢تکنسین بیهوشی و ٤نفر کمک جراح و ٤نفر پرستار است. تعداد مراجعان در سال‌های گذشته بین ٥٠ تا ٥٥‌هزار نفر در بخش‌های مختلف بود كه با توسعه درمانگاه، در ‌سال ١٣٩٤  به بیش از ٧٠‌هزار نفر
رسید.
مركز سلامت نيجر، از نظر مالي و بودجه يك مركز خودكفاست و براي هلال‌احمر كشورمان هزينه‌اي ندارد. تقريبا كليه داروهايي كه توسط پزشكان اين مركز تجويز و در داروخانه اين كلينيك عرضه مي‌شود، ايراني است. نه‌تنها پزشكان اين مركز، بلكه ساير پزشكان در شهرهاي نيامي، بالايارا و زندر نيز با داروهاي ساخت ايران آشنايي دارند و از كيفيت و قيمت اين داروها راضي هستند. همکاری كشورمان با نيجر در زمینه بهداشت، تأثیر بسزایی در روابط دو کشور داشته و خدمات صورت گرفته موجب جلب رضایت مقامات آن كشور شده و نزد مردمي كه هلال‌احمر بر زخم‌هايشان مرهم گذاشته، دردهايشان را تسكين بخشيده و بيماري‌هايشان را درمان كرده، نام ايران را به نيكي بلندآوازه ساخته است.
امید است با برنامه‌ریزی مسئولان محترم هلال‌احمر، با توسعه مراكز موجود و گشايش ديگر مراكز در ديگر شهرهاي نيجر، اين جمعيت گام‌هاي بلندي در راه تسكين آلام بشري، تامين احترام انسان‌ها و كوشش در جهت برقراري دوستي، تفاهم و صلح پايدار ميان ملت‌ها بردارد، از زندگي و سلامت انسان‌ها بدون تبعيض حمايت كند و با معرفي ظرفيت‌هاي خدمات پزشكي، كيفيت بالاي كالاهاي پزشكي و داروهاي ساخت كشورمان، صادرات دارو و خدمات پزشکی افزایش یابد.

 


٢٣:٣٥ - سه شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٥    /    عدد : ٩٢٠٩٩    /    تعداد نمایش : ١٤٤٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج