يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > 40 روز تا شارژ مجدد انبارهای امدادی
 


  چاپ        ارسال به دوست

40 روز تا شارژ مجدد انبارهای امدادی

556 سوله امدادی در کل کشور داریم که 58 سوله امدادی در پایتخت قرار دارد. انبارها برای امدادرسانی در مواقع ضروری و هنگام بروز سوانح و حوادث غیرمترقبه داخلی و بین‌المللی در نقاط مختلف کشور باید تقویت و تجهیز شوند تا از آمادگی لازم برای مقابله با حوادث و سوانح غیرمترقبه داخلی و بین‌المللی برخوردار باشند. 

زهرا اردشیری - همشهری: زمین‌لرزه تهران در پاییز 96 هرچند خسارت‌های جانی و مالی به دنبال نداشت اما زنگ خطر را برای اهالی پایتخت و همچنین دستگاه‌ها و سازمان‌های متولی مدیریت بحران به صدا در آورد. بعد از این زمین‌لرزه مشخص شد با وجود هشدار‌های چند ساله و مانور‌هایی که‌گاه و بیگاه برگزار می‌شود هیچ‌کس برای روبه‌رو شدن با چنین بحرانی آماده نیست. در نتیجه شهرداری و شورای‌شهر به این فکر افتادند تا سوله‌های بحران را که در سال‌های گذشته اجاره داده شده بود پس بگیرند و تجهیز کنند و جمعیت هلال‌احمر هم انبار‌های امدادی‌اش را پر و مهیا نگه دارد. چند ماه پس از آن حادثه و فروکش کردن تب و ترس زلزله به نظر می‌رسد تحت تأثیر بحران‌های اقتصادی موضوع زلزله به فراموشی سپرده شده است. اخبار منتشر شده در برخی از رسانه‌ها و البته گزارش‌های مردمی از خالی شدن چند انبار امدادی هلال‌احمر در محدوده مرکزی شهر حکایت دارد که با توجه به آسیب‌پذیری این محله‌ها در حوادث طبیعی چون زلزله باعث نگرانی مردم و منتقدان شده است. با توجه به این موضوع سراغ رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر رفتیم و موضوع خالی شدن انبار‌های امدادی را پیگیری کردیم.

بعد از زلزله غرب استان کرمانشاه و ارسال اقلام ضروری به این منطقه، انبارهای امدادی هلال‌احمر خالی شد و پایتخت‌نشین‌ها نگران زمین‌لرزه تهران و انبارهای خالی بودند. در مدت کوتاهی انبارها تجهیز و از شدت دغدغه و نگرانی مردم هم کاسته شد. تا اینکه در چند هفته گذشته عده‌ای از اهالی محله بعثت و شوش اخبار نگران‌کننده‌ای را اعلام کردند. آن‌طور که از اخبار محلی به گوش می‌رسد انبارهای امدادی بعثت و شوش در مدت کوتاهی خالی شده‌اند و حالا هیچ ذخیره‌ای از دپو وسایل مورد نیاز در زمان بحران در این انبارها به چشم نمی‌خورد. این موضوع بازار شایعات در این محله‌ها را داغ کرده است و هر روز خبرهای ضد و نقیض در رابطه با انبار دپو‌ها شنیده می‌شود. با پیگیری از جمعیت هلال‌احمر متوجه می‌شویم قرار نیست در زمان بحران با انبارهای خالی مواجه شویم و وضعیت انبارهای امدادی مطلوب است.

«مرتضی سلیمی»، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر می‌گوید: «556 سوله امدادی در کل کشور داریم که 58 سوله امدادی در پایتخت قرار دارد. انبارها برای امدادرسانی در مواقع ضروری و هنگام بروز سوانح و حوادث غیرمترقبه داخلی و بین‌المللی در نقاط مختلف کشور باید تقویت و تجهیز شوند تا از آمادگی لازم برای مقابله با حوادث و سوانح غیرمترقبه داخلی و بین‌المللی برخوردار باشند. در این سوله‌ها 16 قلم اقلام امدادی شامل چادر امدادی، موکت، پتو، ست ظروف، گالن، آفتابه، نایلون پوششی، وسایل گرمایشی و خوراک‌پزی، چراغ روشنایی، ست بهداشتی، برنج، روغن، شکر، چای، حبوبات، کنسرو به غیر از تجهیزات امدادی نگهداری می‌شود.» او ادامه می‌دهد: «بعد از زمین‌لرزه کرمانشاه تعداد زیادی از این انبارها خالی شدند چون با توجه به شرایط موجود وسایل مورد نیاز آسیب‌دیدگان کرمانشاه را تأمین کردیم اما بلافاصله برای شارژ مجدد انبارهای پایتخت اقدام شد و در حال حاضر انبار امدادی خالی نداریم.»

هلال‌احمر سوله خالی ندارد

مدیران هلال‌احمر آنقدر از خالی نبودن انبارهای امدادی خود اطمینان دارند که حاضر هستند از هرکدام از انبارهایی که خودمان انتخاب می‌کنیم عکاسی کنیم. در رابطه با انبار بعثت، شوش و حسن‌آباد از رئیس سازمان امداد و نجات هلال‌احمر می‌پرسیم.

او می‌گوید: «متأسفانه مردم انبارهای امدادی را درست نمی‌شناسند. قرار نیست که هر انباری در اختیار هلال‌احمر باشد برای آن اقلام امدادی در نظر گرفته شود. وضعیت انبارهای امدادی مطلوب است. در واقع براساس استانداردهای سازمان امداد و نجات، اقلام شانزده گانه باید متناسب با جمعیت در انبارهای ما موجود باشد، به نحوی که میزان این استاندارد برای جمعیتی مانند تهران به علت تراکم بسیار بالا 10درصد جمعیت آسیب‌پذیر باشد. در هر حال دستیابی به این موضوع اعتبار بیشتری را می‌طلبد.»

سلیمی در رابطه با شایعه سوله‌های خالی می‌گوید: «سوله‌ای که در حسن‌آباد قرار دارد آشیانه هلی‌کوپتر‌های امدادی اورژانس است و قرار نیست آنجا را از اقلام امدادی پر کنیم. در رابطه با سوله‌های بعثت و شوش هم بهتر است بدانیم این سوله‌ها در حال حاضر در اختیار سازمان جوانان هلال‌احمر است که مجموعه‌ای مستقل از ما محسوب می‌شود و جزو 58 انبار امدادی هلال‌احمر محسوب نمی‌شود.»

ارسال مواد غذایی به سیستان و بلوچستان

وقتی اهالی یک منطقه با صحنه خالی شدن سوله‌های امدادی از مواد غذایی مواجه می‌شود حق دارند نگران روزهای بحرانی و خالی بودن سوله‌های امدادی باشند و حتی بعد از آن شایعاتی مبنی بر فروختن و حتی خالی شدن انبارها به وجود بیاید. سلیمی در این رابطه می‌گوید: «به‌طور مثال با توجه به شرایط موجود در استان سیستان و بلوچستان برای مردم این منطقه اقلام امدادی فرستاده می‌شود که بلافاصله پس از آن لیست این اقلام را به فروشگاه‌های رفاه می‌فرستیم و ظرف مدت یک ماه انبارها دوباره شارژ مجدد می‌شوند. در حال حاضر اقلام بعضی از انبارهای‌مان را خالی کرده‌ایم که تا 40 روز آینده شارژ خواهد شد.»

سلیمی اجاره دادن انبارها را شایعه می‌داند و می‌گوید: «هیچ کدام از انبارهایی که در اختیار هلال‌احمر است به هیچ سازمانی اجاره داده نشده و استفاده دیگری نمی‌شود.»

چهار محور مرکزی تهران

اولویت‌های اساسی برای ساخت سوله‌های امدادی در تهران شامل خطرپذیری منطقه‌ای، تراکم جمعیت، دسترسی به محورهای مواصلاتی و شبکه‌های بزرگراهی است. در پایتخت 4 محله مرکز پشتیبانی تهران اعلام شده‌اند. این 4 نقطه اصلی عبارتند از چنار دماوند، علی‌آباد پاکدشت، حسن‌آباد شهرری و نصیرآباد رباط‌کریم.

سلیمی می‌گوید: «در بخش تجهیزات امدادی در سوله‌های هلال‌احمر نسبت به وضعیت استان و شعب جمعیت طی چند سال اخیر آمادگی خوبی ایجاد شده است. به نحوی که تجهیزاتی نظیر ست‌های هیدرولیک و پنوماتیک (قیچی و...)، پمپ لجنکش و کفکش، تجهیزات جدید جست‌وجو و نجات شامل انواع زنده‌یاب‌ها، انواع اره‌ها (شامل اره چوب‌بر و بتون‌بر و اره‌های چندکاره)، ست‌های عملیات نجات در کوهستان وارد مجموعه سوله‌های امدادی جمعیت شده و آمادگی نسبی جهت رویارویی با بحران‌های طبیعی و انسان‌ساخت ایجاد شده است.»


١٤:٥١ - سه شنبه ٢٠ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٣٤٨    /    تعداد نمایش : ٢٣٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج