يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > راهکارهای تامین داروی مورد نیاز داروخانه های هلال احمر در ماه های آینده/ تشریح خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در حج سال جاری/ 288 هزار ویزیت زائران ایرانی تاکنون در عربستان
 


  چاپ        ارسال به دوست

در جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر بررسی شد:

راهکارهای تامین داروی مورد نیاز داروخانه های هلال احمر در ماه های آینده/ تشریح خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در حج سال جاری/ 288 هزار ویزیت زائران ایرانی تاکنون در عربستان

در جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر، عملکرد مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت در حج سال جاری، راهکارهای تامین داروی مورد نیاز داروخانه های هلال احمر و عملکرد شرکت سرمایه گذاری هلال ایران مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، دکتر علی اصغر پیوندی در جلسه شورای عالی این جمعیت با اشاره به خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در ایام حج سال جاری گفت: رفتار کشور عربستان در حج امسال معقول و منطقی بود و خدمات هلال احمر هم در ایام تشریق، رضایتمندی خوبی میان زائران ایجاد کرده که امیدواریم با توجه به کاهش میزان تلفات زائران در حج جاری نسبت به سال گذشته، کیفیت خدمات هلال احمر هم در سال های آینده ارتقای بیشتری پیدا کند.
وی در ادامه این جلسه به وضعیت داروخانه های هلال احمر اشاره و بیان کرد: داروخانه های هلال احمر مأمن بیماران هستند و ما به عنوان ارگانی عام المنفعه، وظیفه تامین داروی مورد نیاز این داروخانه ها را برعهده داریم.
رئیس جمعیت هلال احمر با بیان اینکه داروخانه های هلال در حال حاضر حدود 100 میلیارد تومان از شرکت های بیمه ای طلبکار هستند، افزود: کمبود دارو برای مردم مشکلات زیادی به وجود می آورد بنا براین هلال احمر علی رغم این مشکلات، تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات دارویی مردم هر چند کم و ناچیز به کار می بندد.
دکتر پیوندی ضمن ارائه پیشنهادات لازم برای تامین داروهای مورد نیاز داروخانه های هلال احمر در ماه های آینده در جهت رفع نیاز بیماران، تاکید کرد: مجوز تامین داروهای تک نسخه ای توسط هلال احمر از سوی وزارت بهداشت صادر شده و در این زمینه مشکلی وجود ندارد.
دکتر نوبخت، عضو شورای عالی جمعیت هلال احمر هم در ادامه سخنان رئیس جمعیت و با اشاره به راهکارهای تامین داروی مورد نیاز بیماران در ماه های آینده تاکید کرد: هلال احمر می تواند امتیاز تامین داروهای خاص خود را در اختیار کسانی که مسئولیت تامین داروی مورد نیاز کشور را برعهده دارند، قرار دهد.
کاهش تعداد فوت شدگان در حج سال جاری نسبت به سال گذشته
دکتر مرعشی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در جلسه شورای عالی و در گزارشی، عملکرد این مرکز در حج سال جاری را تشریح کرد.
وی در این گزارش تصریح کرد: برای رفع مشکلات موجود در حج سال های گذشته، نرم افزار معاینه بیماران که سرعت پایینی داشت با نرم افزاری جدید جایگزین شد که همین امر، تسریع و ارتقای کیفیت معاینه و ویزیت بیماران را در پی داشت.
دکتر مرعشی افزود: امسال قبل از ورود زائران، مجوزهای ورود دارو، راه اندازی مطب ها و ... انجام شد و تیم راه انداز ما 2 هفته قبل از ورود زائران در عربستان مستقر شدند.
وی با اشاره به اینکه در حج امسال، بیمارستان هلال احمر در مدینه منوره به دلیل اقامت کوتاه زائران در این شهر جمع آوری شد، اظهار کرد: در مدینه خدمات بستری را از بیمارستان سعودی دریافت کردیم اما سه درمانگاه شبانه روزی و یک مطب 16 ساعته با تجهیزات لازم و آمبولانس در محل استقرار زائران داشتیم.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به استقرار بیمارستان هلال احمر ایران در مکه مکرمه با تمام خدمات تخصصی مورد نیاز، افزود: 5 درمانگاه شبانه روزی در 5 نقطه مکه و 80 مطب  8، 16 و 24 ساعته بر حسب تعداد زائران ایرانی در تمام هتل های محل حضور زائران در مکه دائر و خدمات لازم ارائه شده است.
دکتر مرعشی همچنین میزان داروی ارسال شده سال گذشته به کشور عربستان را 64 تن اعلام کرد و افزود: این میزان در سال جاری حدود 52 تن بوده که تاکنون هیچ کمبود دارویی احساس نشده و خرید دارو هم در کشور عربستان نداشتیم.
وی تعداد بیماران بستری شده در بیمارستان های مکه مکرمه را هم یک هزار و 430 بیمار در بیمارستان های سعودی و بیمارستان هلال احمر عنوان کرد و افزود: تاکنون 21 هزار و 180 بیمار، ویزیت تخصصی شده اند که از این تعداد یک هزار و 970 ویزیت مربوط به مراسم منا و عرفات بوده است. علاوه بر این، 18 هزار و 100 نفر تاکنون از خدمات پاراکلینیکی این مرکز شامل خدمات آزمایشگاه، رادیولوژی، سونوگرافی و ... بهره مند شده و 53 مورد عمل جراحی زائران ایرانی نیز در عربستان انجام شده است.
رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر، تعداد ویزیت های زائران را در مجموعه های مطب و درمانگاه های هلال احمر حدود 288 هزار ویزیت تا کنون عنوان کرد و گفت: این میزان تقریبا مشابه ویزیت بیماران در سال گذشته بوده و تفاوت معناداری وجود ندارد در حالی که با بهره مندی 25 هزار نفر از خدمات دارویی این مرکز، میزان مصرف دارو نسبت به سال قبل به شدت کاهش پیدا کرده و امیدواریم این روند تا پایان حج سال جاری ادامه داشته باشد.
دکتر مرعشی با بیان اینکه در حج سال گذشته تا مدت مشابه روز قبل، 29 فوتی داشتیم افزود: این تعداد در سال جاری به 10 نفر کاهش پیدا کرده (کمترین سن فوت شدگان 53 سال و بالاترین سن 74 سال بوده و 4 نفر از فوت شدگان هیچگونه سابقه بیماری های قلبی نداشته اند) در حالی که 1500 زائر، بالای 80 سال و حدود 12.5 درصد از زائران بیش از 70 سال سن داشتند و آمار نشان می دهد که توصیه های همکاران ما در داخل ایران و در کشور عربستان موثر بوده و موجب کاهش فوت و بیماری زائران در حج سال جاری شده است.
وی افزود: در حال حاضر 3 بیمار در بیمارستان های مکه بستری هستند.
لازم به ذکر است در جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر، گزارش عملکرد شرکت سرمایه گذاری هلال ایران و برنامه استراتژیک این شرکت طی 6 ماهه ابتدایی سال 97 ارائه و مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.


١٣:٢١ - دوشنبه ١٩ شهريور ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٩٣١٠    /    تعداد نمایش : ٥٥٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج