دوشنبه ٠٤ تير ١٣٩٧
اخبار > کلاس های امدادی را به روستاها ببریم
 


  چاپ        ارسال به دوست

گفت‌وگو با امدادگر یاسوجی؛

کلاس های امدادی را به روستاها ببریم

مهرآذین بشیری راد/ مرتضی مبشری که تازه سی و دو سالش تمام شده، از نجاتگران اول جمعیت هلال‌احمر استان کهگیلویه و بویراحمد است. او که در مقطع راهنمایی با هلال‌احمر آشنا شده، در زمینه‌های مختلف از جمله روابط‌عمومی، مستندسازی و امداد با جمعیت همکاری داشته و کارشناس مدیریت امداد و سوانح نیز هست. این امدادگر یاسوجی از علاقه‌اش به فیلمبرداری و عکاسی تا خاطراتش در حوادث و عملیات با ما می گوید.


چه سالی وارد جمعیت هلال‌احمر شدید و نحوه آشنایی شما با جمعیت چگونه بود؟

من از طریق دوستانی که در هلال‌احمر داشتم و حالا از جمعیت جدا شده‌اند، با جمعیت آشنا شدم. سال‌های 78-79 بود، از جوانان شروع کردم. اوایل زیاد سابقه امدادی نداشتم؛ چون سن ما پایین بود و در تصادفات و عملیات‌ها از ما استفاده نمی‌کردند، اما باز هم من بیشتر وقت‌ها کلاس‌های مدرسه را رها می‌کردم و کارهای امدادی انجام می‌دادم! دو، سه سال دبیر کانون جوانان جمعیت هلال‌احمر استان کهگیلویه و بویراحمد شدم. با هماهنگی مسئول جوانان جشن و مراسم برگزار می‌کردم. سال‌های 81-82 بود که دیگر وارد امداد شدم. به یاد دارم که برای گذراندن دوره تخصصی آواربرداری، هفت، هشت روز به قم رفتیم. اما علاقه شخصی خودم عکاسی و فیلمبرداری بود و همین شد که دوره‌های فیلمبرداری را گذراندم. در حال حاضر بیشتر کسانی که در شهر، عکاسی و فیلمبرداری مراسم می‌کنند پیش من آموزش دیده‌اند! فیلمبرداری کاری بود که ذوقش را داشتم! در نتیجه فعالیتم با حوزه روابط‌عمومی در حیطه مستندسازی بود. زلزله بم که رخ داد، با کمترین امکانات فیلمبرداری کردم و هنوزهم شبکه استانی از مستندهای من استفاده می‌کند! خلاصه که همکاری زیادی در بخش روابط‌عمومی با جمعیت داشتم خصوصا در مراسم وفات، ولادت و سایر برنامه‌ها. رتبه دوم عکاسی کشوری هلال‌احمر در شاخه جوانان را هم دارم. پیش آمده که مسابقاتی برگزار شود و از تهران با من تماس بگیرند که عکس بفرست و در مسابقه شرکت کن! این شش، هفت سال اخیر هم ایام عید را در بالگرد بودم برای پوشش خبری.

در نهایت چه دوره‌هایی را گذراندید؟ از پایگاه‌های امداد جاده‌ای یاسوج برایمان بگویید.

بیشتر دوره‌ها را گذرانده‌ام از جمله آوار، جاده، سیلاب، پیش‌بیمارستانی، حمایت روانی و... حالا نجاتگر یکم هستم، می‌شد بالاتر هم بروم، اما بیشتر وقتم را گذاشتم روی روابط‌عمومی. ما یک پایگاه امداد جاده‌ای داریم به نام «سرگتینه» که در سی کیلومتری یاسوج از سمت گچساران  و بهبهان قرار گرفته. یک پایگاه هم داریم به نام «توت نده» که آن هم سی، سی و پنج کیلومتری یاسوج است، اما از سمت اصفهان. در این پایگاه‌ها کارهای امدادی انجام داده‌ام و با صحنه‌های دلخراشی مواجه شده‌ام. بیشتر تصادفات جاده‌ای بوده که گاهی مقصر راننده بوده یا عامل جاده باعث تصادف شده است. اما اکثر تصادفات به‌دلیل خواب‌آلودگی راننده یا عدم‌آشنایی راننده با جاده اتفاق می‌افتد.

نظر خانواده‌تان درباره عضویت شما در جمعیت‌ هلال‌احمر با توجه به سن کمی که داشتید چه بود؟

اوایل خانواده می‌گفتند دیدن خون و جان دادن انسان‌ها، بر روحیه‌ات تاثیر منفی می‌گذارد و روحیه‌ات خراب می‌شود، اما من کار خودم را کردم به این امید که شاید اول خدا و بعد دست‌های من جان کسی را نجات دهد! همینطور هم شد و حالا برای همه عادی شده. خصوصا حادثه پلاسکو که اتفاق افتاد رویشان تاثیر زیادی گذاشت و کارکردن از ته دل ما را درک کردند. 

در این سال‌ها چه خاطراتی از هلال‌احمر در ذهن دارید؟

خاطره شیرین زیاد دارم. یک خاطره هم دارم که هم تلخ است و هم شیرین. سال 84-85 بود، ما سرصحنه تصادفی رفتیم که در آن، ماشینی که راننده‌اش یک آقای قاضی بود، واژگون شده و راننده فوت شده بود. من از جیب راننده یک شماره برداشتم. شماره برای قم بود. تماس گرفتم و گفتم شما آقای موسوی می‌شناسید؟ گفتند که همسایه‌شان هستند و من هم گفتم که آقای موسوی تصادف کرده، اما برای اینکه خونسردی خودشان را حفظ کنند تاکید کردم که در بیمارستان است و حالش خوب است و سپردم که به خانواده‌اش بگویند. یادم است که باران شدیدی هم می‌بارید. فردای آن روز خانواده آن آقا با گل و شیرینی به پایگاه آمدند و ما برایشان توضیح دادیم که اگر این خبر را به شما می‌گفتیم ممکن بود در جاده برای شما هم اتفاقی بیفتد و نگفتیم تا حالتان بد نشود و آرام بیایید. یک خاطره تلخ هم دارم از دختر هفت، هشت ساله‌ای که در زلزله بم آجرهای ساختمان را برمی‌داشت و دنبال پدر و مادرش می‌گشت. من از او تصویربرداری کردم که صداوسیمای استان هم آن را پخش کرد.

شما از تجربیات و مهارت‌هایتان در زندگی شخصی هم استفاده می‌کنید؟

بله، مثلا چهار، پنج سال پیش، سکه‌ای در گلوی دختر هفت ساله یکی از همسایه‌هایمان پریده بود و من آن را بیرون آوردم. با خانواده هم که به سفر می‌رویم همیشه جعبه کمک‌های اولیه همراه من است و خیلی پیش آمده در تصادف‌هایی که بین‌راه می‌بینیم کمک کرده‌ام. اوایل خانمم فایل تمام عکاسی‌هایم از تصادفات را پاک کرد! می‌ترسید، اما حالا برایش عادی شده و با من همکاری می‌کند و وقتی تصادف می‌شود، می‌گوید برو کمک! حالا خودش داوطلبانه همکاری می‌کند و یک بار در برنامه مانور توانا، راننده عملیات بود.

به نظر شما برای ترویج فرهنگ داوطلبی و پیشرفت جمعیت هلال‌احمر چه کارهایی باید انجام داد؟

به نظرم باید در هر منطقه و هر روستا کلاس‌های امدادی بگذارند و در هر خانه یک امدادگر باشد تا در صورت بروز هر اتفاقی، هر کس در حد توان خود، بتواند امدادونجات انجام دهد. درباره پیشرفت جمعیت هم، من فکر می‌کنم کمبود رسانه‌ای داریم. مانور که برگزار می‌شود نام تمامی ارگان‌ها را می‌آورند، اما به‌ندرت نام هلال‌احمر برده می‌شود. به نظرم باید از رسانه بیشتر استفاده کنیم. از لحاظ تجهیزات در این دو، سه سال عالی بودیم. مردم از ما تشکر می‌کنند. اما بهتر است در روستاها کلاس امداد برگزار شود و مردم در مانورها شرکت داده شوند، چون ما که بلدیم! مردم باید در مانورها شرکت کنند و کارهای امدادی را یاد بگیرند.  


٠٩:٥٩ - سه شنبه ٢١ شهريور ١٣٩٦    /    عدد : ١٠١٥٨١    /    تعداد نمایش : ٨٩٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج