چهارشنبه ٢٨ شهريور ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > خانه هنرمندان تخصصی داوطلب هلال‌احمر، حلقه اتصال افراد آسیب‌دیده با خیران
 


  چاپ        ارسال به دوست

خانه هنرمندان تخصصی داوطلب هلال‌احمر، حلقه اتصال افراد آسیب‌دیده با خیران

بهمن دان یکی از بازیگران مطرح کشور است که به عنوان نیروی داوطلب جمعیت هلال احمر سالیان سال با سازمان داوطلبان همکاری داشته  و هر آنچه را که در توان دارد برای کمک به آسیب دیدگان به کار می گیرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، تاسیس خانه هنرمندان تخصصی داوطلب چراغ روشنی در راه جذب هنرمندان در انجام فعالیت های داوطلبانه در سراسر کشور است، هنرمندانی که در زمان وقوع حوادث و سوانح طبیعی و غیر طبیعی به کمک مردم آسیب دیده می شتابند؛ از اعلام شماره حساب برای جمع آوری کمک های نقدی در صفحات مجازی گرفته تا  رایزنی با شرکت ها و تولیدکنندگان برای دریافت کالاهای مورد نیاز آسیب دیدگان. بهمن دان یکی از بازیگران مطرح کشور است که به عنوان نیروی داوطلب جمعیت هلال احمر سالیان سال با سازمان داوطلبان همکاری داشته  و هر آنچه را که در توان دارد برای کمک به آسیب دیدگان به کار می گیرد. در ادامه صحبت های بهمن دان درباره فعالیت خانه هنرمندان داوطلب می‌خوانیم.

 

من داوطلب هلال احمرم

حدود 15 سال است که در هلال احمر کار می‌کنم. اوایل دهه 80 از من خواستند که عضو داوطلب هلال احمر باشم. هلال احمر NGO خوبی است که در کشور تشکیل شده است. یک سابقه 100 ساله هم دارد. سیاست و اهداف هلال احمر، مسئله کمک‌رسانی و بُعد بشردوستانه است، فارغ از رنگ، زبان و دین. کسی که در یک بحران گیر می‌کند، دیگر شما نمی‌توانید بپرسید دین، زبان و رنگت چیست. آن‌چه که برایتان مسلم می‌شود، آن کمکی است که می‌توانید انجام بدهید. 

 

فعالیت های داوطلبانه با مشارکت در سفرنامه سلامت

چند سال پیش، سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر سفرنامه‌ای ترتیب داد بود به نام "سفرنامه سلامت"؛ در این سفرنامه سعی کردم کمک‌های بیشتری انجام بدهم. بر اساس این سفرنامه در تمام شهرستان‌های استان سیستان و بلوچستان چادر می‌زدند و پزشکان تقریباً تمامی مردم آن شهرها راویزیت می کردند. کار بسیار خوب و خداپسندانه‌ای بود که من هم در آن شرکت کردم و چندین روز وقتم را روی آن گذاشتم؛ اما بنا به دلایلی مدتی کنار کشیدم تا این‌که مهندس درگاهی سرپرست سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر شد و از من خواست خانه هنرمندان را در این سازمان راه‌اندازی کنم.

 

افتتاح خانه هنرمندان تخصصی داوطلب

همان‌طور که می‌دانید مشکلات عدیده‌ای در کشور ما وجود دارد. از طوفان، سیل، زلزله، رعد و برق، تصادفات و رانش زمین گرفته تا هر چیزی که فکرش را ‌کنید. در این‌جا انسانیت حکم می‌کند که آدم در زمان رخ دادن این بلایا به همنوعان خود کمک‌رسان باشد. در نتیجه ما آمدیم یک حلقه اتصال بین کسانی که آسیب‌دیده هستند با آدم‌ها و هنرمندان خیر ایجاد کردیم. 

 

ایران اولین کشور دارای خانه هنرمندان تخصصی داوطلب

وقتی با فرانچسکو روکا، رئیس فدراسیون بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر خانه هنرمندان تخصصی داوطلب صحبت کردم، خیلی خوشحال شد و حتی مرا به ایتالیا دعوت کرد که اگر ما در ایران موفق شدیم، حتماً در کشورهای دیگر هم این اتفاق بیفتد و هنرمندان کشورهای دیگر هم این کار را انجام بدهند. نمونه خوبی است که برای اولین بار دارد در ایران اتفاق می‌افتد. من شیوه‌نامه‌ای نوشته‌ام که شیوه‌نامه خوبی است. بچه‌های ما شیوه‌نامه دارند و از طریق آن جلو می‌روند. ما در ابتدای راه‌ هستیم ولی چون هدف‌گذاری کرده‌ایم، مطمئن هستیم که موفق خواهیم شد.

 

بانک اطلاعاتی هنرمندان تخصصی در هلال سرخ

بانک اطلاعاتی هلال سرخ به این شکل است که هنرمندان، خیرین و ملت هر کدام یک یوزر داشته باشند که محل‌های نیازمند به کمک را شناسایی کرده و کمک‌های خودشان را به هلال احمر بدهند تا هلال احمر بر حسب نیاز به آن مناطق کمک کند. کمک‌رسانی باید منطقی و درست باشد. ما در سازمان داوطلبان هلال احمر می‌خواهیم به این مسائل بپردازیم. برنامه‌‌ریزی این کارها را انجام داده‌ایم و از هفته آینده در سازمان داوطلبان حسابی سرمان شلوغ می‌شود. از همین جا هم اعلام می‌کنم که هر کسی به هر نحوی دستی در هنر دارد می‌تواند عضو این سازمان شود و به ما در این راستا کمک کند.

 

انجام فعالیت های مطرح و به نام در خانه هنرمندان داوطلب

خانه هنرمندان داوطلب توسط 4 گروه که فعالیت های منسجمی با یکدیگر دارند اداره می شود که این بخش ها شامل توسعه منابع انسانی، روابط عمومی و تبلیغات، آموزش و فوق برنامه و اقدامات بشردوستانه و حمایتی است. مسئولیت گروه توسعه منابع انسانی با مهدی میامی، اقدامات بشر دوستانه با ساناز سماواتی، آموزش فوق برنامه با شکر خدا گودرزی و روابط عمومی و تبلیغات با سپیده سپهری است. هر گروه از 21 نفر عضو تشکیل شده است تا در جهت انجام فعالیت های مطرح و به نام اقدام کنند.

 

به کارگیری نیروهای دواطلب تخصصی در خانه هنرمندان داوطلب

لازمه انجام فعالیت های داوطلبانه در حوزه هنرمندان به‌کارگیری نیروهای متخصص داوطلب در خانه هنرمندان داوطلب است و برای اجرای آن دستورالعملی تدوین شده است که هر یک از اعضا موظف به چهار سال فعالیت داوطلبانه در این خانه داوطلب هستند.

 

خانه داوطلب هنرمندان؛ آغاز راه ایجاد خانه‌های داوطلب در سایر اصناف

خانه هنرمندان داوطلب پذیرای هنرمندان و مردمی است که علاقه مند به فعالیت های داوطلبانه هستند و این خانه می تواند آغاز راه ایجاد خانه های داوطلب در سایر اصناف باشد.

 

جمع آوری کمک برای مردم آسیب دیده در حوادث

ما خیلی وقت‌ها دیده‌ایم که هنرمندان در زمان بروز حوادث و سوانح، احساسی می‌شوند و خیلی زود برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی شماره کارت اعلام می‌کنند که این اتفاقات بعدها باعث حاشیه، دلخوری و نگرانی می‌شود. در نتیجه ما سعی کردیم هنرمندان را دور هم جمع کنیم تا اگر قرار است کمک‌های مردمی جمع‌آوری شود، این اتفاق در یک سازمانی بیفتد که خزانه، حسابدار، حسابرس و هزار عوامل دیگر دارد و می‌داند که باید پول را چکار کند.

 

دلم برای کشورم و ملتم می‌تپد

باید برای همدیگر دل بسوزانیم. یک کره زمین و یک ایران بیشتر نداریم و به هر لحاظ باید دل‌مان برای همدیگر بتپد. کمک‌رسانی‌های انسان‌دوستانه باید داشته باشیم و وقتی کمک می‌کنیم، نباید توقعی داشته باشیم که چیزی در قبالش به ما بدهند. معامله‌ای که من می‌کنم با خدای خودم است. دنبال این نیستم که از کسی پولی بگیرم. من دلم برای کشورم و ملتم می‌تپد و امیدوارم که همه ایرانیان در جهان خوش، سرحال، سرزنده و سرافراز باشند. 


١٠:٤٥ - شنبه ٢ تير ١٣٩٧    /    عدد : ١٠٧٥٨٩    /    تعداد نمایش : ١٦٤٥


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج