يکشنبه ٠١ مهر ١٣٩٧
هموطنان می توانند نسبت به واریز وجوه نقدی خود (به نفع مردم استان سیستان و بلوچستان) به شماره حساب 66666 نزد بانک های ملت، صادرات، رفاه، سپه، کشاورزی، مهر ایران، دی، پارسیان و پست بانک اقدام کنند. همچنین شماره کارت های 6104337580000378 و 5892101231510872 و 5029387010011879 به ترتیب نزد بانک های ملت، سپه، دی و همچنین سامانه USSD بر روی تلفن های همراه به آدرس «#5151*733*» جهت واریز وجوه کمک های مردمی بابت برنامه های امدادرسانی و بحران خشکسالی استان سیستان و بلوچستان اختصاص داده شده است. مردم ایران می‌توانند با ارسال عدد 4 به شماره 2099999 روزانه هزینه یک بطری آب معدنی را نذر آسیب‌دیدگان از خشکسالی در نواحی جنوب شرق کشور کنند.
اخبار > فعالیت‌های داوطلبی؛ به رنگ صلح با نشانی از مهربانی
 


  چاپ        ارسال به دوست

فعالیت‌های داوطلبی؛ به رنگ صلح با نشانی از مهربانی

داوطلبان جمعيت هلال احمر مي توانند انواع خدمات فني، ‌تخصصي، ‌فكري، ‌مشورتي، برنامه ريزي و كمك‌هاي نقدي و غير نقدي را برای ارائه به نيازمندان و آسيب ديدگان ‌در اختيار جمعيت قرار دهند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، همه افراد یک جامعه یا کشور به نوعی با نام جهانی صلیب سرخ؛ همان هلال احمر در کشورهای اسلامی آشنا و یا با آن سرو کار داشته اند اما به راستی چه کسی معنای واقعی این اسم را درک کرده است چرا که گروهی اعتقاد دارند برای آن نمی توان معنای واحدی پیدا کرد نام هلال احمر می تواند در جامعه برای افراد معانی مختلفی داشته باشد؛ عده ای آن را ارگان پیشرو در ارائه خدمات امداد و نجات در حوادث و سوانح، بعضی ها تأمین کننده داروهای خاص و داروخانه های ویژه، گروهی ارائه دهنده خدمات توانبخشی و عده ای دیگر آن را سازمانی حمایتی می شناسند. اما هلال احمر یعنی مأموریت ها، اهداف کلی، استراتژی ها و ارکان سازمانی و گستره آن چگونه است، گاهی در پرده ابهام مانده است.

در حال حاضر یکی از اصول اساسی نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر خدمات داوطلبانه است که در جهت تحقق این اصل، هم اکنون در 189 کشور دنیا سازمانها و مؤسسات داوطلبان وابسته به جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر فعالیت می کنند. این سازمان ها وظیفه دارند در راستای اهداف نهضت بین المللی صلیب سرخ با بسیج توان انسانیت خود نسبت به بهبود زندگی مردم آسیب پذیر اقدام کنند.

در کشور ما هم سازمان داوطلبان با هدف حمایت از نیازمندان، با سازماندهی و بهره مندی از توان اقشار جامعه من جمله اعضای داوطلب افتخاری جمعیت، تأسیس شد. اما باید گفت که جمعیت هلال احمر 3 دوره زمانی مختلف را گذرانده است. دوره اول از ابتدای تشکیل تا سال 1359 بوده که در اولین اساسنامه جمیعت شیر و خورشید در سال 1301 بر این موضوع تاکید شده که جمعیت بر پایه کمک های نقدی و عملی عموم مردم تشکیل شده و همچنین در ماده 35 این اساسنامه تأکید شده است به دولت محترم ایرانی یا خارجی که خدمات شایان به جمعیت کرده باشند عنوان عضویت افتخاری و رقم افتخار اعطاء می شود. همچنین در ماده 43 آمده است که خدمات مذکور تماماً افتخاری است و تنها در هر مرکزی از پایتخت و ایالات یک نفر منشی استخدام می شود.

در اساسنامه 1327 ذکر شده است که خدمات شیر و خورشید سرخ ایران افتخاری و مجانی بوده و بر این اساس، خدمت در جمعیت داوطلبانه به دو شکل امکان پذیر بوده است اول پرداخت حق عضویت، دوم پرداخت حق عضویت همراه با ایفای نقش در انجام خدمات نوع پرورانه که در صورت انجام ندادن تعهدات افتخار خدمت در جمعیت از اعضاء سلب می شود.

سازمان داوطلبان درسال 1350 تشکیل شد و در همان سال اقداماتی مانند خرید اوراق مربوط به ساختمان مدرسه توسط بانوان عضو سازمان داوطلبان صوت گرفت. در شهریور ماه سال 1352 شورایعالی سازمان داوطلبان تشکیل و اقدام به تصویب و ابلاغ آیین نامه سازمان داوطلبان کرد که به موجب این آیین نامه رکن اساسی سازمان به ترتیب رییس، شورای عالی، شورای اجرایی و کمیته های آن شامل خدمات عمومی، برنامه ریزی و آموزش، بهداشت و امداد تشریفات و روابط عمومی باضافه همکاری با سایر ادارات ایجاد شد و پس از تصویب آیین نامه مذکور در سال 1352 تا پیروزی انقلاب اسلامی سازمان داوطلبان اقداماتی مانند کمک به جذامیان، احداث ساختمان تکمیلی شیر خوارگاه جمعیت شیر و خورشید تبریز و غیره را انجام داده است. دوره دوم از سال 1359 تا سال 1378 را شامل می شود. دردی ماه سال 1359 آیین نامه سازمان داوطلبان تصویب و سپس در سالهای 61 تا 63 با تغییراتی مجدداً ابلاغ شد. قدر مسلم آن است که تا سال 1363، هیئت سازمانی این سازمان محفوظ بوده است در همان سال آیین نامه عضویت افتخاری در جمعیت هلال احمر تصویب شد و از سال 64 با تغییر ساختار، سازمان داوطلبان به اداره کل امور داوطلبان تغییر نام یافته و به عنوان زیر مجموعه معاونت خدمات اجتماعی جمیعت هلال احمر فعالیت خود را آغاز کرد. نمونه هائی از فعالیت‌های اداره کل داوطلبان بین سالهای 59 تا سالهای 1378 شامل: جنگ تحمیلی در شهریور ماه 1359 اداره کل داوطلبان وظیفه امداد به جبهه های جنگ و جمع آوری کمک های مردمی به صورت نقدی و غیر نقدی را بر عهده داشته است، نظیر؛ مشارکت وسیع و گسترده در فعالیت های ستاد جذب کمک های مردمی برای جبهه های جنگ از جهاد سازندگی ،جمعیت هلال احمر و ارتش، برپایی 16 ستاد دائمی و دهها پایگاه سیار جمع آوری کمک های مردمی در میادین شهر تهران، جمع آوری کمک های مردمی و ارسال آن برای مناطق زلزله زده، در سالهای پس از 1370 فعالیت اداره کل داوطلبان در قالب کمک رسانی به مددجویان و آسیب دیدگان و پذیرایی از نیازمندان به فعالیتهای مختلف و همچنین جمع آوری کمک های مردمی و اهداء آن به آوارگان عراقی و به خانواده های نیازمند و آسیب دیده بوده است دوره سوم از سال 1378 تا 1381 بوده که بر اساس ساختار جدید جمعیت، اداره کل داوطلبان و بخش اعظم معاونت خدمات اجتماعی سابق جمیعت در ابتدای سال 1379 در یکدیگر تلفیق و به سازمان داوطلبان تبدیل شد که اقدام فوق به منظور احیاء و تحقق یکی از اصول نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر یعنی خدمات داوطلبانه صورت پذیرفت و لذا به منظور تبیین و ترسیم صحیح اهداف و وظایف و ساختار سازمان نسبت به جمع آوری و بررسی تمامی منابع و سوابق مرتبط از جمله مصوبات فدراسیون و مقررات جمعیت هلال احمر و همچنین عملکرد و تجربیات سایر جمعیت‌های ملی اقدام که حاصل آن تدوین و تنظیم اهداف شرح وظایف و نمودار تشکیلاتی سازمان داوطلبان بوده است.

سازمان داوطلبان مأموریت دارد با استفاده از خدمات داوطلبانه، نیاز اقشار آسیب پذیر را شناسایی و برآورده کند و به عبارت دیگر سازمان داوطلبان حلقه اتصال میان نیازمندان و توانمندان است.

چگونه عضو داوطلب هلال احمر شویم؟

اقشار و افراد توانمندي كه تمايل به مشاركت در اهداف انسان دوستانه جمعيت هلال احمر دارند می تواننند عضو داوطلب جمعیت هلال احمر شوند.
عضو فردي است كه با پذيرش و التزام به اصول بنيادين نهضت صليب سرخ و هلال احمر و پايبندي به مقررات جمعيت، ‌براي كمك به ارتقاء كار جمعيت تلاش کرده و حق عضويت نيز پرداخت می کنند.

داوطلب فردي است كه خدمات خود را داوطلبانه، ساماندهي شده، به‌صورت مستمر و يا مقطعي در قالب گروه هاي چهارگانه مهارت، مشاركت، هدايت و حمايت ارائه می کند.

داوطلبان جمعيت هلال احمر مي توانند انواع خدمات فني، ‌تخصصي، ‌فكري، ‌مشورتي، برنامه ريزي و كمك‌هاي نقدي و غير نقدي را برای ارائه به نيازمندان و آسيب ديدگان ‌دراختيار جمعيت قرار دهند.

براساس اصلاحيه قانون اساسنامه جمعيت هلال احمر در سال 1382 مصوب مجلس شوراي اسلامي ، اعضا و داوطلبان فعال جمعيت هلال احمر مي توانند به عنوان اعضا مجامع در انتخابات جمعيت شهرستان ها، استانها و كشور، هم به عنوان انتخاب كننده (راي دهنده) و يا انتخاب شونده شوراي اجرايي شهرستان، هيئت مديره استان و شوراي عالي جمعيت هلال احمر كشور شركت کنند.

مراحل جذب داوطلبان هلال احمری

دراين مرحله اقشار و اشخاص توانمندي كه تمايل به عضويت داوطلبانه براي مشاركت در اهداف انسان دوستانه جمعيت هلال احمر دارند شناسايي مي شوند. اين اشخاص معمولا حضور و يا عضويت در موسسات عمومي، تشكل ها، سازمان هاي اجتماعي، اقتصادي، سياسي و فرهنگي از قبيل ادارات، اتحاديه هاي صنفي، دانشگاه هاي نظام مهندسي، نظام پزشكي، اتاق هاي بازرگاني و ... دارند و يا از طريق فراخون عمومي به عضويت در جمعيت هلال احمر دعوت مي شوند.

در مرحله پذيرش و سازماندهي اشخاص مذكور در چهار گروه تخصص مهارت، مشاركت، هدايت و حمايت براساس تخصص، مهارت، ‌تجربه و مجموع اطلاعاتي كه در فرم عضويت درج کرده اند، سازماندهي مي شوند. سپس براي داوطلباني كه به عضويت افتخاري جمعيت هلال احمر در آمده اند كارت عضويت صادر مي شود.

داوطلبان در چهار گروه مهارت، مشارکت، هدایت و حمایت به ارائه خدمات خدمات فني ومهندسي، حضور در فعاليت هاي اجرايي، ارائه خدمات فكري مشورت، مديريتي و برنامه ريزي و ‌ارائه خدمات مالي و مادي تقیسیم بندی می شوند و اين امكان را مي يابند تا در مواقع حادثه و عادي، تعاملات مختلفي را با جمعيت برقرار کنند.

در مواقع عادي، داوطلبان جمعيت هلال احمر با ارائه كمك هاي فكري، تخصصي و حمايت هاي مالي و مادي، اجراي پروژ هاي داوطلبانه به نفع نيازمندان جامعه، مشاركت در طرح مركز تعامل داوطلبان (متد)، اهداء خون سالم و مواردي از اين قبيل، جمعيت را در پيشبرد اهداف نوعدوستانه خود ياري مي دهند.

اقشار مورد حمايت جمعيت هلال احمر

آسيب ديدگان حوادث و سوانح غير مترقبه، پناهندگاني كه به علت حوادث انساني و طبيعي مجبور به ترك كشور متبوع خود شده اند، آوارگاني كه در اثر بلاياي طبيعي و يا انساني كسب و كار مسكن و سرمايه خود را از دست داده اند، درراه ماندگان، بيماران محروم كه حسب تشخيص مددكاران، امكان پرداخت هزينه درماني خود را نداشته باشند،خانواده هاي فاقد سرپرست كه به علت فوت، متاركه، مفقود، از كار افتاده و يا مهجور شدن سرپرست، توان تامين حداقل هزينه معيشت زندگي را نداشته وتحت پوشش كميته امداد و يا سازمان بهزيستي نباشند،زوج هاي جوان كه توان تامين هزنيه ازدواج خود را نداشته باشند، دانشجوياني كه توان تامين هزينه تحصيل خود را نداشته باشند، زندانياني كه بر اثر تصادفات منجر به فوت و يا قتل غير عمد محكوم شده باشند، كودكان بي سرپرست باقي مانده از حوادث و سوانح و يا كودكان بي سرپرستي كه طبق حكم مراجع قضايي به جمعيت هلال احمر تحويل مي شوند از جمله افرادی هستند که جمعیت هلال احمر از آن ها حمایت می کند.

خدمات هلال احمر به افراد تحت پوشش

پس از شناسايي و طبقه بندي اقشار آسيب ديده و نيازمند جامعه، سازمان داوطلبان با انجام مطالعات كاربردي، بهره گيري از نظرات كارشناسي خدمات حمايتي و توسعه اجتماعي، مطالعه انواع خدمات حمايتي ساير كشورها و دريافت نظرات نيازمندان جامعه، انواع خدمات حمايتي منطبق بر اصول و اهداف جمعيت هلال احمر را به نيازمندان جامعه ارائه می کند. اين خدمات شامل ارائه انواع خدمات حمايتي –معيشتي، خدمات حمايتي – درماني، وام صندوق قرض الحسنه مددجويان، نگهداري و حضانت از كودكان بي سرپرست و  ارائه حمايت هاي رواني و خدمات مشاوره اي است.

نیابت

در این طرح داوطلبان به نیابت از فرزندان سالمندان به سرای سالمندان مراجعه از از آنان عیادت و دلجویی می‌کنند.

مروجین سلامت

همزمان با ایام پایانی سال و نزدیک شدن به مراسم چهارشنبه آخرسال که در سالهای گذشته شاهد رفتارهای پُرخطری از سوی جوانان و نوجوانان در استفاده از مواد منفجره بوده‌ایم، این برنامه برای جلوگیری از بروز آسیب های مربوط به چهارشنبه آخر سال به اجرا در می آید.

چادرهای سلامت در میادین، اماکن و معابر پرتردد شهرها برپا می شود و بحث آموزش و اطلاع‌ رسانی به جوانان و نوجوانان و والدین آنها در استفاده از مواد آتش‌ زا و منفجره به آن ها ارائه می شود.

فرشتگانی همراه با فرود رحمت

با مشارکت خیرین و داوطلبان جمعیت هلال احمر بسته های معیشتی به همراه بسته های فرهنگی تهیه و در میان افراد نیازمند و مددجو توزیع می شود.

حضور در چادرهای سلامت و خدمت به مسافران

در این طرح پزشکان و پیراپزشکان به صورت داوطلبانه در پایگاه های امداد و نجات جاده‌ای سراسر کشور مستقر شده و  به مصدومان و مجروحان حادثه دیده در سفرهای نوروزی در حوزه‌های امدادی و درمانی خدمات‌رسانی می‌کنند.

کاروان‌هایی که نوید بخش سلامتی است

حضور پزشکان، پیرا پزشکان و پرستاران داوطلب جمعیت هلال احمر در مناطق محروم برای ویزیت رایگان اهالی روستا؛ البته این کاروان داروهای تجویزی پزشکان داوطلب را نیز به صورت رایگان در اختیار افراد بیمار قرار میدهند.
در برخی مناطق با استفاده یونیت دندان پزشکی نیز به روستاها برده می شود تا در صورت نیاز پر کردن، کشیدن دندان ها نیز انجام شد.
انجام اعمال جراحی کوچک نیز انجام می شود.

حمایتی به رنگ مهر مادری

در این طرح بر اساس دغدغه‌های رهبر معظم انقلاب در جهت فرزند‌آوری و افزایش جمعیت کشور مادران باردار نیازمند طی 9 ماه تحت پوشش حمایتی قرار می‌گیرند.

هزینه حمایتی هر مادر باردار در طول 9 ماه یک میلیون تومان است که در قالب سبد غذایی ارائه می‌شود. همچنین در زمان زایمان نیز هدیه از طرف داوطلبان جمعیت هلال احمر به آنان اهدا می‌شود.

اهداء خون، اهدای زندگی

يكي از برنامه هايي كه انجام آن توسط فدراسيون بين المللي جمعيت هاي صليب سرخ و هلال احمر توصيه شده است دريافت خون سالم براي بيماران نيازمند است به اين منظور جمعيت هلال احمر همواره در مناسبت هاي مختلف از اعضا و داوطلبان دعوت به عمل مي آورد تا با حضور در پايگاه هاي ثابت و سيار اهداء خون، بيماران محروم را ياري رسانند.

اعضای داوطلب جمعیت هلال احمر با تمام وجود به شغلشان عشق می ورزند و فداکاری های بسیاری از خود نشان داده اند، هنرمندان و بازیگران و پزشکان و پیراپزشکانی که نه سرما بر آن ها اثری دارد و نه در گرما بی طاقت می شوند، بلکه تنها عشق  خدمت به هموطنان را در خود تقویت می کنند.


١٠:٠٠ - سه شنبه ٢١ ارديبهشت ١٣٩٥    /    عدد : ٩٠٢٢٢    /    تعداد نمایش : ٩٣٩٩


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج