پرواز بالگرد برای نجات پیرزن 80 ساله / 2 تیم با 6 نجاتگر در این عملیات شرکت داشتند

در حالی که وضعیت جسمی زن 80 ساله ای که در ارتفاعات طارم سفلی دچار حادثه شده بود وخیم گزارش می شد، 2 تیم زبده از نجاتگران جمعیت هلال احمر در زیر باران سیل آسا به کوه زدند تا این زن مصدوم را به بالگردی که منتظرشان بود برسانند .

عملیات در زیر باران

نیمه شب چهارشنبه سی و یکم اردیبهشت ماه، امدادگران پایگاه کوگیر در طارم سفلی – استان قزوین - در جریان حادثه ای که برای یک زن 80 ساله رخ داده بود قرار گرفتند.

گزارش اولیه حاکی از آن بود که این زن سالخورده که از اهالی روستای زرین خانی در طارم سفلی است ، بعد از سقوط از ارتفاع دچارشکستگی شدیدی شده و برای انجام اقدامات درمانی باید هر چه زودتر از ارتفاعات به پایین انتقال داده شده و به بیمارستان منتقل شود.

با اعلام این گزارش، دو تیم عملیاتی جمعیت هلال احمر شامل یک تیم ارزیاب از طارم سفلی  به همراه تیم واکنش سریع استان قزوین،  برای نجات این زن و انتقال او به دامنه کوه، با خودروعازم منطقه شدند، اما از آنجا که رودخانه شاهرود در مسیر آنها قرار داشت وعبور از رودخانه با خودرو ممکن نبود نجاتگران مجبور شدند بعد از عبور از رودخانه خروشان، با پای پیاده به سمت ارتفاعات حرکت کنند.

نجاتگران هلال احمر سرانجام بعد از ساعت ها پیاده روی به محلی رسیدند که اقوام پیرزن وی را به آنجا انتقال داده بودند اما متاسفانه به دلیل باران شدیدی که شروع شده و باعث بالا آمدن سطح آب رودخانه شده بود ، عبور دادن این مصدوم از رودخانه ممکن نبود و به همین دلیل گروه نجاتگران در تماس با فرماندهی عملیات امداد و نجات به این نتیجه رسیدند که تنها راه نجات این مصدوم استفاده از بالگرد است.

با مشخص شدن این موضوع یک تیم از نیروهای ورزیده جمعیت به فرماندهی داوود مهرگان - فرمانده تیم واکنش سریع استان قزوین- با بالگرد به منطقه اعزام شدند، این نیروهای ویژه ، بعد از انتقال زن سالخورده به محلی که بالگرد توانسته بود در آنجا فرود بیاید، پیرزن را به بالگرد انتقال دادند و سرانجام پس از ساعت ها تلاش، بالگرد در آسمان منطقه به پرواز درآمد تا زن مصدوم به آمبولانس اورژانس انتقال داده شود.

 6 امدادگر، 3 کادر پروازی

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قزوین؛ حکمت اله هاشمی - معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین – با اعلام  جزییات عملیاتی که برای انتقال این زن صورت گرفته بود گفت: با گزارش این حادثه ، بلافاصله یک تیم ارزیاب و یک تیم کوهستان  فراخوان شدند.

وی افزود: با توجه به شرایط نامساعد جوی و نبود امکان پرواز بالگرد فوریت‌های پزشکی، بالگرد جمعیت هلال احمر به سختی به ارتفاعات طارم سفلی و  منطقه صعب العبور زرین خانی اعزام گردید  و با توجه به شدت جراحات وارده به زن سالخورده، اقداماتی از قبیل آتل بندی و سرم تراپی توسط نجاتگران تیم واکنش سریع و تیم پایگاه طارم سفلی انجام گردید و پس از پیمایش مسیر طی شده و بازگشت به منطقه فرود بالگرد، مصدوم تحویل تیم امداد هوایی گردید و به بیمارستان ولایت قزوین منتقل شد.

معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان قزوین در پایان گفت: در این عملیات ۶ نفر از نجاتگران جمعیت هلال احمر در قالب ۲ تیم با استفاده از یک دستگاه خودروی کمکدار و یک دستگاه آمبولانس و یک فروند بالگرددر انجام عملیات همکاری تنگاتنگی با یکدیگر داشتند.

کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *