رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر:

برنامه های فرهنگی و ترویجی طرح ملی نهضت سبز و هفته منابع طبیعی برگزار می شود

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: برنامه های فرهنگی و ترویجی طرح ملی نهضت سبز و هفته منابع طبیعی با شعار« همه باهم برای حفاظت از منابع طبیعی» برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر محمد گل فشان، با اعلام این خبر اظهار داشت: در راستای تحقق اهداف و برنامه های بشردوستانه سازمان جوانان و به منظور حفظ و احیای منابع طبیعی و محیط زیست، برنامه های فرهنگی و ترویجی طرح ملی نهضت سبز و هفته منابع طبیعی با شعار« همه باهم برای حفاظت از منابع طبیعی» برگزار می شود.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر افزود: این برنامه ها با راهبرد «افزایش پوشش گیاهی، کاهش آثار حوادث طبیعی» و بارعایت کامل پروتکل های بهداشتی و ایمنی و باهماهنگی اداره کل منابع طبیعی و متناسب با شرایط هر استان عملیاتی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مهلت اجرای برنامه‌ها از ابتدای هفته منابع طبیعی مصادف با 15 اسفند ماه لغایت روز طبیعت در 13فروردین  است؛ ضمنا پوستر طرح از طریق سایت سازمان و قابل دریافت و بهره‌برداری است.

گل فشان بیان کرد: برنامه های مشارکتی در این طرح شامل کاشت نهال صلح و دوستی با همراهی گروه‌های اثرگذار واقشار آسیب پذیراجتماعی و در حاشیه جوامع محلی، قهرمانان ورزشی و نخبگان فرهنگی و هنری است.

وی عنوان کرد: همچنین افراد مبتلا به بیماری‌های خاص، اعضای کانون اصلاح و تربیت، اقلیت های دینی، مذهبی، قومی، سالمندان، کودکان بی‌سرپرست با هماهنگی انجمن‌ها و تشکل های مربوطه، مدال آوران و نام آوران ملی و استانی به منظور افزایش روحیه امید و نشاط اجتماعی است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های مشارکتی شامل کاشت نهال با حضور مسئولین مرتبط در مناطق مورد نیاز از قبیل محوطه اراضی متعلق به جمعیت، دانشگاه ها، مدارس، مجتمع های دانش آموزی، مناطق در معرض سیل و ریزگردها و سایر اماکن مورد نیاز بر اساس نظرکارشناسان ذیربط متناسب با اقلیم هر استان و منطقه است.

وی گفت: ایجاد «بوستان جوانان هلال احمر» به تعداد اعضای داوطلب جدید جذب شده و به نام اصول بشردوستانه جمعیت هلال احمر و بوته کاری در نقاط اصلی ومنشاء پدیده ریزگردها و همکاری با منابع طبیعی در توزیع، اصلاح، احیاء وآبیاری نهال های کاشته شده و استعلام و شناسایی نقاط آسیب پذیر و مستعد کاشت نهال و گونه های مناسب از جمله این برنامه‌هاست.

گل فشان افزود: همچنین این برنامه ها شامل  خدمات امدادی و بشردوستانه اکیپ های سحاب جهت پیشگیری و کاهش حوادث و آسیب های انسانی و زیست محیطی ناشی از مراسم چهارشنبه آخر سال است.

وی تصریح کرد: همچنین برنامه های فرهنگی در این بخش شامل؛ برگزاری جشنواره عکس و فیلم مستند بشردوستی با موضوع منابع طبیعی و حفاظت محیط زیست، معرفی و تقدیر از اعضای فعال در زمینه منابع طبیعی و برنامه های زیست محیطی شامل همیاران طبیعت و محیط و هماهنگی صدور و اعطای کارت همیار طبیعت ومحیط به اعضای منتخب و فعال طرح باهماهنگی اداره کل منابع طبیعی وحفاظت محیط زیست استان است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به دیگر برنامه های این طرح بیان کرد: انجام طرح‌های ابتکاری اعضای داوطلب ازجمله کاشت نهال به تعداد اعضای داوطلب فعال و پلاک گذاری درختان باهمکاری مراجع ذیربط و برگزاری نمادین مراسم جشن تولد ویژه کهنسال ترین درخت شهرستان و ایجاد و نامگذاری بوستان های ویژه جوانان از آن جمله است.

وی عنوان کرد: واگذاری مسئولیت کاشت و نگهداری تا پایان عضویت و تعویض نهال با کاغذهای باطله و اقلام بازیافت و ترویج استفاده از کیسه های زباله قابل بازیافت وکاهش تولید زباله و بازدید از مناطق حفاظت شده منابع طبیعی و موزه حیات وحش تحت نطارت سازمان محیط زیست و فرهنگ سازی کاشت نهال در افتتاح وراه اندازی کانون ها، پروژه ها، طرح ها نیز از دیگر برنامه‌ها در این طرح است.

گل فشان خاطرنشان کرد: برنامه های آموزشی وترویجی در این شرح نیز شامل ترویج فرهنگ استفاده صحیح از منابع طبیعی و حفظ محیط زیست، برگزاری کارگاه آموزشی، توان افزایی ودانش افزایی در زمینه نهال شناسی، اصول و مهارت های تولید وکاشت نهال، شیوه قلمه زدن، ویژه کارشناسان واعضای داوطلب و ترویج فرهنگ تولید و کاشت انواع نهال، گیاهان دارویی، درختان میوه، گل های آپارتمانی و ویژه برنامه های روز ملی طبیعت در 13فروردین متناسب با مقتضیات بهداشتی، فرهنگی و زیست محیطی است.

کلمات کلیدی
خلج قم
تهیه کننده:

خلج قم

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *