در گفت‌وگو با رئیس بیمارستان فوق‌تخصصی نورافشار تاکید شد

بازگشت به زندگی طبیعی و داشتن کارایی

بیمارستان فوق‌تخصصی نورافشار موقوفه مرحوم نورافشار است. این بیمارستان که در ابتدا برای نگهداری کودکان فلج‌اطفال رها شده در تهران، همچنین افراد معلول وقف هلال احمر شد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فراز و نشیب‌های بسیاری را طی می‌کند. مدتی برای نگهداری جانبازان و بیماران اعصاب و روان جنگ تحمیلی تحت اداره بنیاد جانبازان قرار می‌گیرد و در نهایت دوباره تحت تولیت جمعیت هلال‌احمر قرارمی‌گیرد. بیمارستان نورافشار با کاربری بازتوانی و توانبخشی با صرف هزینه هنگفت توسط جمعیت هلال‌احمر در اردیبهشت 1392 مورد بهره‌برداری قرارگرفت.در ضمن این بیمارستان از سوی وزارت بهداشت گواهینامه اعتباربخشی درجه یک دریافت کرده است.

فریبا کاکاوند: بیمارستان فوق‌تخصصی نورافشار موقوفه مرحوم نورافشار است. این بیمارستان که در ابتدا برای نگهداری کودکان فلج‌اطفال رها شده در تهران، همچنین افراد معلول وقف هلال احمر شد بعد از پیروزی انقلاب اسلامی فراز و نشیب‌های بسیاری را طی می‌کند. مدتی برای نگهداری جانبازان و بیماران اعصاب و روان جنگ تحمیلی تحت اداره بنیاد جانبازان قرار می‌گیرد و در نهایت دوباره تحت تولیت جمعیت هلال‌احمر قرارمی‌گیرد. بیمارستان نورافشار با کاربری بازتوانی و توانبخشی با صرف هزینه هنگفت توسط جمعیت هلال‌احمر در اردیبهشت 1392 مورد بهره‌برداری قرارگرفت.در ضمن این بیمارستان از سوی وزارت بهداشت گواهینامه اعتباربخشی درجه یک دریافت کرده است.


نکته‌ای که درباره بیمارستان نورافشار حائز اهمیت است اینکه ارائه خدمات توانبخشی و بازتوانی به‌صورت منحصربفرد است و در واقع نقطه‌قوت آن بشمار می‌آید و باعث متمایزشدن آن با سایر بیمارستان‌ها می‌شود. این خدمات در جهت اهداف و استراتژی‌های جمعیت هلال‌احمر و به‌عنوان یکی از قطب‌های توانبخشی کشور ارائه می‌شود. بیمارستان نورافشار در حوزه وقف مجهز به تعدادی  تخت بستری است که در حال حاضر کودکان فلج مغزی و افراد ناقص‌العضو بستری می‌شوند و خدمات کاردرمانی، گفتاردرمانی، آب‌درمانی و فیزیوتراپی به‌طور رایگان دریافت می‌کنند. در حالی که بخش کودکان بیمارستان به‌صورت خاص در راستای نیات واقف فعال است، حوزه‌های دیگر بیمارستان به بیماران ام اس و افرادی که بر اثر سکته‌ مغزی یا آسیب‌دیدگی در تصادف رانندگی و تروما دچار آسیب‌های حرکتی می‌شوند خدمات توانبخشی ارائه می‌دهد. این بیمارستان دارای دو بخش مراقبت‌های ویژه با 18 تخت بستری است. چهار اتاق عمل برای جراحی‌های سنگین ارتوپدی، مغز و اعصاب، ارولوژی و جراحی‌های عمومی ظرفیت و قابلیت پذیرش بیماران را دارد. یکی از ویژگی‌های بیمارستان نورافشار این است که برای بیمار پکیج و بسته خدمات درمانی تعریف می‌شود یعنی بیمار پس از انجام جراحی، خدمات توانبخشی هم دریافت می‌کند. آن چیزی که بیمارستان‌ها به‌صورت تخصصی و تک به تک انجام می‌دهند، نورافشار مجموعه‌ای از آن را در کنار هم ارائه می‌دهد. بخش پاراکلینیک بیمارستان شامل آزمایشگاه، تصویربرداری، داروخانه و..... است. برای آنکه از خدمات و فعالیت‌های بیمارستان بیشتر بدانید گفت‌وگوی دکتر محمد نعیمی‌پور، رئیس بیمارستان نورافشار را بخوانید.


یکی از بخش‌های مهم بیمارستان بخش پزشکی -ورزشی است آیا خدمات این بخش ویژه ورزشکاران است؟
بخش پزشکی - ورزشی از قابلیت‌های دیگر بیمارستان نورافشار است و این امکان را به ما می‌دهد که به ورزشکاران به‌طور کامل خدمات مورد نیاز توانبخشی ارائه دهیم. حتی معاینات پیش از فصل بازیکنان فوتبال هم در این بیمارستان انجام می‌شود. در گذشته تیم‌ها و فدراسیون‌های مختلف از این خدمات بهره‌مند شده‌اند و در برنامه‌های آینده نیز گنجانده شده است. تفاهمنامه‌ای با فدراسیون پزشکی – ورزشی به امضا رساندیم. با فدراسیون فوتبال هم همکاری خوبی داریم. این بخش خدمات زیادی به ورزشکاران به‌صورت خاص ارائه می‌دهد، اما در عین حال خدمات این بخش بیمارستان مختص و منحصر به ورزشکاران نیست و استفاده از وسایل و تجهیزات برای عموم مردم قابل استفاده است. ظرفیت و پتانسیل بسیار خوب بیمارستان برای پذیرش بیمار بالاست. علاوه بر بخش‌های مختلف زنان و مردان، بخش خاص و مهم بیمارستان بخش توانبخشی است. در حالی‌که در سایر مراکز این خدمات به‌صورت سرپایی ارائه می‌شود. مستمربودن ارائه خدمات توانبخشی باعث تأثیرگذاری بیشتر می‌شود، چون ما این بسته را کامل در اختیار داریم. وقتی که بیمار برای خدمات توانبخشی بستری می‌شود استمرار خدمات باعث تأثیرپذیری بیشتری خواهد شد.


مهم‌ترین استراتژی بیمارستان نورافشار در ارائه خدمات به بیماران چیست؟
آنچه مدنظر ما قرار دارد نه تنها بهبود جسمی فرد است، بلکه بالارفتن کیفیت زندگی برای لذت‌بردن از زندگی نیز برای ما اهمیت دارد. چون در بسیاری موارد تنها درد بیمار برطرف می‌شود و توانایی زندگی عادی را ندارد. هدف ما برگرداندن آنها به زندگی طبیعی و داشتن کارآیی است.
ارائه خدمات فوق‌تخصصی به معنای واقعی از برنامه‌های استراتژیکی است که قرار است در آینده ارائه شود. در همین راستا راه‌اندازی کلینیک فوق‌تخصصی خواب برای بررسی الگو و اختلال خواب افراد، کلینیک زخم برای بیماران دیابتی به‌طور خاص و کلینیک درد برای جراحی‌ها را در دست اقدام داریم. تکمیل بخش تصویربرداری سی تی اسکن و ام آر آی هم  در دست اقدام است. راه‌اندازی بخش دیالیز و توریست‌درمانی، که با ایجاد بسترها و زیرساخت‌های لازم مجوز آن از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اخذ شده، از برنامه‌های دیگر ما برای خدمات موثرتر و کارآمدتر است.


در بخش توریسم‌درمانی خدمات چگونه ارائه می‌شود؟
ظرفیت بیمارستان در بخش توریسم‌درمانی بالاست و ما از مؤثربودن این خدمات خوشحال هستیم. در بحث توریسم‌درمانی عمده بیماران خارجی ما برای انجام جراحی بستری می‌شوند، اما نکته مهم عرضه خدمات توانبخشی است که می‌توانیم در این حوزه فعالیت بیشتری داشته باشیم. با توجه به اینکه در حوزه خلیج‌فارس هم خدمات توانبخشی به این شکل وجود ندارد، نیاز است که هلال‌احمر در این حوزه بیشتر وارد شود. البته این امر مستلزم تبلیغات وسیع، برنامه‌ریزی بیشتر و ایجاد زیرساخت‌ها و بسترهای لازم است، چون بیمار برای دریافت خدمات توانبخشی، مدت زمان طولانی‌تری باید بستری باشد. در حوزه توریسم‌درمانی بیشتر به کشور عراق خدمات ارائه می‌شود، چون مجموعه هلال‌احمر در عراق شناخته شده است. با کشور عمان هم مذاکراتی انجام شده که برای گرفتن خدمات به ما مراجعه کنند.


با توجه به اینکه نیاز به دریافت خدمات توانبخشی در کشور روزافزون شده اولویت دریافت خدمات در این بیمارستان با چه کسانی است؟
ما طوری برنامه‌ریزی کرده‌ایم که نوبت پذیرش بیمار به حداقل برسد و بیمار خیلی در صف انتظار قرار نگیرد. در عین حال خدمات توانبخشی هم به بیماران بستری و هم به‌صورت سرپایی ارائه می‌شود، بنابراین سعی کرده‌ایم تعادلی بین این دو بخش برقرار باشد و با زمانبندی مناسب به بیماران پاسخگو باشیم. چگونگی انجام کارها رصد می‌شود تا این مدت زمان افزایش پیدا نکند. آمار مراجعه بیماران رو به رشد است، بنابراین فضای جدید برای سه کابین فیزیوتراپی را آماده کرده‌ایم و در تدارک دستگاه‌های آن هستیم، چون وقتی تعداد دستگاه‌ها افزایش پیدا کند نوبت پذیرش هم خیلی کمتر می‌شود. در حوزه کاردرمانی هم همین‌طور فضا را توسعه داده‌ایم. با اضافه‌شدن فضاهای جدید، میزان خدمات‌دهی هم بیشتر می‌شود. به لحاظ منابع انسانی هم تعداد نیروها متناسب هستند. در حوزه فیزیوتراپی و کاردرمانی برای پاسخگویی بیشتر به مراجعان تا ساعت 7 شب پذیرش بیمار انجام می‌شود. در بیمارستان نورافشار کسی به خاطر محدودبودن ظرفیت از دریافت خدمات باز نمی‌ماند. هدف ما استمرار خدمات برای رسیدن به نتیجه مطلوب است.


خدمات توانبخشی تحت‌پوشش بیمه قرار دارد؟
خدمات توانبخشی را بیمه‌ها پوشش نمی‌دهند و تنها یک بخش از فیزیوتراپی است که بیمه‌ها قبول می‌کنند. ما قرارداد بیمه تکمیلی داریم و بعضی از بیمه‌ها بعضی از خدمات توانبخشی را پوشش می‌دهند. این باعث کم‌شدن مراجعات برای دریافت خدمات توانبخشی می‌شود. ما در پذیرش بیماران مشکلی نداریم.


امکان آب‌درمانی برای همکاران به‌طور خاص وجود دارد، آیا این خدمات هم تحت‌پوشش بیمه قرار دارد؟
آب‌درمانی در هیچ کجا تحت‌پوشش بیمه خدمات درمانی قرار ندارد و باید یک بیمه‌های خاصی باشند که آب‌درمانی را پوشش دهند. پکیج‌های خاص آب‌درمانی در بیمارستان ارائه می‌شود که قیمت‌های متفاوتی دارد. البته از این پیشنهاد استقبال می‌کنیم و به‌طور قطع این موضوع را بررسی و اطلاع‌رسانی خواهیم کرد که برای پرسنل جمعیت، پکیج‌های خاصی تعریف شود و آن را به حوزه‌های مختلف بیمارستان هم تسری بدهیم.


آیا تسهیلات ویژه‌ای برای درمان امدادگران وجود دارد؟
استراتژی و هدف بیمارستان این است که به‌صورت خودگردان اداره شود یعنی منابع درآمدی‌اش را خودش تأمین کند. واقعیت این است که قابلیت خدمات رایگان به امدادگران را نداریم. باید متولی جمعیت این خدمات را برعهده بگیرد. ما در راستای تخفیف و تسهیل ارائه خدمات می‌توانیم حرکت کنیم، اما خدمات رایگان امکان‌پذیر نیست. البته مراجعاتی داشته‌ایم که بر اساس تعاملات بین بخش‌های جمعیت تخفیفاتی قائل شده‌ایم اما به‌صورت مدون و مشخص چنین بحثی وجود ندارد.


بخش جدیدی با نام سلول‌تراپی در بیمارستان نورافشار راه‌اندازی شده است. خواهشمندم در این باره توضیح دهید.
سلول‌تراپی یکی از درمان‌های نوظهور است به این صورت که برای بیمارانی که نیاز به ارتوپدی دارند سلول‌هایی تزریق می‌شود. بخش سلول‌تراپی در شرف راه‌اندازی است. تجهیزات آن آماده است. در حال حاضر روی مراحل درمانی و بحث بالینی آن کار می‌کنیم. این موضوع حساسیت‌ها و ویژگی‌های خاص خودش را دارد. اکنون کمیته‌های اخلاق پزشکی و بالینی را فعال کردیم و با مشخص‌شدن طرح‌ها و تأیید وزارت بهداشت شروع به پذیرش بیمار خواهیم کرد. به لحاظ فضای فیزیکی هم امکانات سخت‌افزاری به‌طور کامل آماده است و در بحث نرم‌افزاری هم در دست اقدام است. یکی از اهداف بیمارستان استفاده از خدمات فوق‌تخصصی است. آنچه ما اجرایی خواهیم کرد در قالب خدمات توانبخشی است. بیمار باید شرایط خاصی داشته باشد تا از این خدمات استفاده کند و عمومیت ندارد. افرادی که کاندید استفاده از این روش می‌شوند باید پلن درمانی داشته باشند. وقتی بیماری با روش‌های دیگر قابل درمان نیست از سلول‌تراپی استفاده می‌شود، چون این روش ریسک کمتری نسبت به جراحی دارد. البته شرایط بیمار در کمیته‌های اخلاقی و پزشکی بررسی می‌شود.


به کسانی که استطاعت پرداخت هزینه بیمارستان را ندارند چگونه خدمات می‌دهید؟
در این بیمارستان فقط به کودکان فلج مغزی خدمات به‌صورت رایگان ارائه می‌شود. در حوزه توانبخشی در راستای نیات واقف خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی با تعرفه‌ای کمتر از بخش‌خصوصی داده می‌شود. غیر از این ما حساب ویژه‌ای برای دریافت کمک‌های خیرین افتتاح کرده‌ایم تا در حوزه‌هایی که بیماران بضاعت پرداخت خدمات توانبخشی را ندارند از محل کمک‌های خیرین استفاده کنیم.


مهمترین برنامه بیمارستان در سال 95 چیست؟
برنامه کلی ما توسعه بخش‌های فوق‌تخصصی است. راه‌اندازی بخش دیالیز یکی از این برنامه‌هاست. در بخش توریست‌درمانی برای ارائه خدمات مناسب‌تر به بیماران خارجی، همچنین بیماران ایرانی که در دبی هستند همکاری‌هایمان را با بیمارستان ایرانیان هلال‌احمر در دبی افزایش داده‌ایم. معاینات غربالگری پرسنل سایر ارگان‌ها یکی دیگر از برنامه‌های ماست. در حال حاضر با کمیته امداد امام(ه) فعالیت خوبی داریم. مذاکراتی هم با جمعیت هلال‌احمر برای غربالگری پرسنل جمعیت داشتیم تا معاینات پرسنل جمعیت در بیمارستان نورافشار انجام شود. برنامه دیگری که به آن فکر می‌کنیم ایجاد همراه‌سرا برای بیمارانی است که از شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند، چون خدمات توانبخشی زمانبر است و بیمار باید مدت طولانی بستری باشد، بنابراین در آینده برای رفاه حال همراه بیماران یک همراه‌سرا راه‌اندازی خواهیم کرد.


در پایان صحبتی دارید.
بهبود، ایمنی و رضایت بیمار هدف ماست بیمارستان نورافشار با نشان جمعیت هلال‌احمر فعالیت می‌کند و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند. اینجا یکی از ویترین‌های هلال‌احمر است و به‌خاطر وجهه خوب هلال‌احمر در بین مردم، مراجعه‌کننده زیاد دارد. اما احساس ما این است که بیمارستان برای پرسنل جمعیت شناخته شده نیست در حالی که اولویت ما در دادن خدمات به پرسنل جمعیت هلال‌احمر است.

کلمات کلیدی