مقابله با کرونا با طرح‌های ابتکاری/ جوان داوطلب فامنینی گروهی را برای کمک به بیماران و سالمندان شهر تشکیل داده است

این روزها که امدادگران جمعیت هم شانه به شانه دیگر نهادها برای مقابله با کرونا بسیج شده‌اند، جوانان مخترع فامنینی هم با طرح‌های ابتکاری خود سهمش را برای پیشگیری و مقابله با کرونا ادا می‌کند.

حسن حسن زاده؛ روابط عمومی جمعیت هلال ا‌حمر: داوطلب جوان فامنینی با طرح ابتکاری «خرید بی دغدغه و سالم» در این روزهای کرونایی گروهی را برای کمک به سالمندان و بیماران تشکیل داده است. علاوه  بر شور و انرژی جوانی، دانش و مهارت‌هایش را هم به خدمت هلال‌احمر درآورده است. جوان با انگیزه اهل شهرستان فامنین از همان نوجوانی که لباس داوطلبی جمعیت را به تن کرد، طرح‌های ابتکاری و اختراعاتش را برای خدمت به مردم و کمک به امدادگران به کار گرفت. «حسین ربانی» اگرچه تنها 20 سال سن دارد اما در فعالیت‌های بشردوستانه جمعیت حضور پررنگ داشته است. در ادامه گفتگوی ما را با این جوان فعال هلالی که این روزها با اجرای طرح ابتکاری «خرید بی‌دغدغه و سالم» کمک‌حال بیماران و سالمندان شهرش شده است می‌خوانید.

کمک‌حال سالمندان شهر شدیم

این روزها که امدادگران جمعیت هم شانه به شانه دیگر نهادها برای مقابله با کرونا بسیج شده‌اند، جوانان مخترع فامنینی هم با طرح‌های ابتکاری خود سهمش را برای پیشگیری و مقابله با کرونا ادا می‌کند. او در روزهای نوروز هم در کنار دیگر امدادگران و داوطلبان مشغول به فعالیت بوده است. خودش می‌گوید:« در ایام نوروز به مدت 20 روز با واحد داوطلبان جمعیت برای جمع آوری و توزیع کمک های مردمی همکاری کردم. در ایستگاه بازرسی سلامت هم در کنار نجاتگران، در شیفت‌های طرح غربالگری 15 روز انجام وظیفه کردم تا به عنوان یک داوطلب برای مقابله با کرونا قدمی برداشته باشم.» ربانی از طرح ابتکاری‌اش برای کمک به سالمندان و بیماران شهر می‌گوید:« این روزها که شیوع ویروس کرونا سبک زندگی مان را تغییر داده و همه باید در صورت امکان در خانه بمانیم، برخی از اقشار و گروه‌های جامعه برای تامین نیازهای روزمره دچار مشکل شده‌اند. این میان به یاد سالمندان و بیمارانی افتادم که به دلیل مشکلات جسمی امکان خروج از خانه و تامین مایحتاج روزمره‌شان را ندارند. طرحی را با نام «خرید بی‌دغدغه و سالم» برای کمک به این گروه‌ها اجرا کردم و برای انجام آن از گروهی از دوستانم کمک گرفتم. در مرحله اول سالمندان و بیماران محله‌های اطراف را شناسایی کردیم و در مرحله دوم هم خریدهای روزانه آنها از نان، میوه، سبزی و... را به سفارش خود آنها تهیه کردیم. با اجرای این طرح می‌خواهیم از رفت و آمد این گروه‌ها که حضور در اجتماع تهدید بزرگی برای سلامتی‌شان است، جلوگیری کنیم.»

پادزهری برای درمان عقرب‌گزیدگی

شاگرد نمونه مدرسه و دانشگاه، وقتی لباس داوطلبی جمعیت را به تن کرد، دانش و مهارت‌هایش را برای کمک به خدمت‌رسانی بهتر امدادگران به کار گرفت. «حسین ربانی» دانشجوی مقطع کارشناسی رشته روانشناسی است اما از آموخته‌ها و مطالعاتش در دیگر شاخه‌های علمی برای ثبت اختراع استفاده کرده است. او از میان اختراعاتش به فواید ساخت پادزهری برای نیش عقرب در امدادرسانی بهتر به مصدومان اشاره می‌کند:« در تمام دوران تحصیلی شاگرد ممتاز بودم و به واسطه مطالعاتم در حوزه‌های مختلف، چند اختراع دارم. یکی از رایج‌ترین حوادثی که در به ویژه در مناطق کوهستانی و کویری کشور رخ می‌دهد، عقرب گزیدگی است. امدادگران جمعیت هم گزارش‌های بسیاری از امدادرسانی به این مصدومان ارائه می‌کنند که لازم است با تجهیزات و امکانات بیشتری به سراغ آنها بروند. این میان به فکر ساخت پادزهری برای نیش عقرب افتادم تا امدادگران را برای امدادرسانی بهتر یاری کند. کارایی و اثربخشی  این پادزهر روی انسان مورد آزمایش قرار گرفته و به تایید هم رسیده است.»

ساخت طلق محافظ صورت با بطری نوشابه

ربانی طرح‌های ابتکاری و اختراعات دیگری هم برای پیشگیری و مقابله با کرونا دارد. خودش می‌گوید:«به خانواده‌های مسافرانی که به ایستگاه بازرسی سلامت می‌رسیدند و ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده در داخل ماشین داشتند، یک کیف کمک‌های اولیه کوچک به عنوان هدیه هلال احمری  به آنها می‌دادیم تا در حد امکان از سفر پرهیز کنند. تهیه طلق محافظ صورت ویژه اعضای تیم غربالگری با استفاده از بطری‌های نوشابه هم از دیگر طرح‌های ابتکاری من در واحد امور جوانان است.»

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *