تشکیل شبکه‌های استانی یک ظرفیت مهم در خدمت به هموطنان است

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر گفت: تشکیل شبکه‌های استانی یک ظرفیت مهم در خدمت هموطنان است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد، دکتر روح اله استاک در دیدار با مدیرکل صدا و سیما یزد اظهار کرد: وقتی وارد یزد می شویم ذهن، فرهنگی می شود و این از زیبایی‌های استان یزد است.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر افزود: حرکت دکتر لاریجانی در دهه 70 در صدا و سیما به عنوان تشکیل شبکه های استانی یک ظرفیت مهم فرهنگی در خدمت هموطنان و توجه به خرده فرهنگ‌ها است.

وی بیان کرد: اقوام تفاوت در ملیت را نشان می دهد در حالی که در ایران قوم ایرانی هستیم و قومی واحد به شمار می رویم.

استاک عنوان کرد: سیاست رضا خان یکسان سازی فرهنگی با شکست مواجه شد و بعد شاهد سیاست جهانی شدن بودیم که با سیطره فرهنگ غرب شکست خورد.

وی خاطرنشان کرد: امروز شبکه های استانی در شهرهای مختلف بیننده زیادی دارد و کار خوبی بود که شکل گرفت، بنده در دیدار با مدیران، صدا و سیما را در راس برنامه می گذارم.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر گفت: با توجه به رسالت هلال احمر به صدا و سیما نیاز است در قانون جدید مدیریت براساس ماده 14 قانون جدید، کارهای حاکمیتی در بحران ها بر عهده هلال احمر قرار گرفته است.

وی افزود: ما جمعیت خیریه و مردمی هستیم و این قانون کارهای حاکمیتی زیادی بر عهده هلال احمر گذاتشته است، در حال حاضر نیز متولی اصلی در آموزش همگانی، امداد و نجات در حوادث و سوانح و کمک های بین المللی و داخلی هستیم.

استاک بیان کرد: اخیرا سند ملی رسانه بحران در جهت مدیریت صحیح ابلاغ شد، آنچه در هلال احمر انجام دادیم برای جلب رضایت مردم است.

وی تصریح کرد: خانه های هلال یکی از این ظرفیت های مهم در مسیر خدمت به مردم است و در افق بلند مدت 37هزار خانه هلال در کشور هدفگذاری شده است که 4 هزار خانه هلال تا اردیبهشت در دستور کار است.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر خاطرنشان کرد: همچنین باشگاه خبرنگاران داوطلب را راه اندازی کردیم که ظرفیت بسیار مهمی در اطلاع رسانی است.

وی گفت: در زلزله کرمانشاه از پرسنل و اصحاب رسانه خواستیم مهم ترین معضل را احصا کنند و مشخص شد اطلاع رسانی ضعف بزرگی بود.

استاک افزود: در جریان سیل امسال در خوزستان عدم اطلاع رسانی مشکلات زیادی را به وجود آورد، آبگرفتگی زیادی در سال 84 در این منطقه شکل گرفت اما آبگرفتگی امسال که زیاد وسیع نبود به دلیل فضای مجازی منتشر شد.

وی عنوان کرد: برخی بلایا اگر به خوبی مدیریت نشود مشکل امنیتی ایجاد می کند، در سند بحران تقاضا داریم به ما کمک کنند و هر موضوعی را پیش از بحران و حین بحران و پس از بحران ارزیابی کنیم.

مدیرکل روابط عمومی و ارتباطات مردمی جمعیت هلال احمر اظهار کرد: عمده مشکلات پیش از بحران است و در جامعه تاب آور باید پیش از بجران وارد شویم، رسانه ها می توانند در این باره کمک کنند تا بتوانیم به مردم کمک کنیم.

وی گفت: ما کاری به جناح بندی ها نداریم هدف ما کمک و خدمت است در کرمانشاه مشکلاتی پیش آمد که موجب بی اعتمادی شد، عدم اعتماد به گروههای داوطلب و امدادی ما را به هدف نمی رساند.

استاک بیان کرد: چنین بی اعتمادی به بدنه حاکمیتی موجب اختلال می شود، اما توانستیم اعتماد را به دست بیاوریم، رسانه ملی در ارتقای سرمایه اجتماعی موثر است و باعث می شود مردم به ما اعتماد کنند تا خدمات را به طور گسترده ارائه دهیم.

 

جمعیت هلال احمر سنبل امر خیر و نیک است

مدیرکل صدا و سیما یزد نیز در این دیدار گفت: جمعیت هلال احمر سنبل امر خیر و نیک است و کارهای ارزنده ای را به سرانجام رسانده است.

دکتر احمد پهلوانیان در دیدار مسئولان هلال احمر کشور و یزد، ضمن خرسندی از تلاش های شکل گرفته اظهارکرد: جمعیت هلال احمر سمبل و تجسم امر خیر است، امر خیری که بسیار سفارش شده است که در آن سرعت و مشارکت باشد که در فعالیتهای مجموعه جمعیت هلال احمر به وضوح دیده می‌شود.

مدیرکل صدا و سیما یزد افزود: اگر ما بخواهیم یک سمبل و یک جلوه از امر خیر نشان بدهیم، آن جمعیت هلال احمر است؛ اگرچه یک نهاد دولتی و حاکمیتی است، ولی تبدیل به یک نهادی اجتماعی شده است.

وی گفت: آن اتفاقی که در جمهوری اسلامی افتاده این است که این نهاد اجتماعی به یک نهاد انقلابی تبدیل شده است و این بسیار ارزشمند است.

پهلوانیان بیان کرد: هلال احمر یک نهاد مردمی، انقلابی و در کنار آن اجتماعی است و عظیم ترین خیریه‌ای است که دست خدا را می توان در همه حوزه ها مشاهده کرد.

وی عنوان کرد: در امر آموزش و مدیریت بحران، هم در اطلاع‌رسانی و پس از بحران و جبران خسارت‌ها، همه امور خیریه ای است که توسط این نهاد انقلابی انجام می‌شود.

مدیرکل صدا و سیما یزد خاطرنشان کرد: جمعیت هلال احمر سرمایه خود را از این راه به دست می‌آورد. در ماه رمضان بعد از زلزله کرمانشاه یا یک سال بعد از آن بود که مشارکت مردم در جبران خسارت‌های زلزله، چند برابر خود خسارت زلزله بود و این نشان می‌دهد که جایگاه نهادی مثل جمعیت هلال احمر بسیار مستحکم است و دچار تزلزل نخواهد شد.

وی گفت: یک بعد دیگر جمعیت هلال احمر از انجام وظایفی که برای خود فرض و تعریف کرده است. این سرمایه اجتماعی سه سویه است.

پهلوانیان افزود: سرمایه اجتماعی هلال احمر سرمایه اجتماعی نظام است و این هست که می‌شود یک نهاد انقلابی، در همان زلزله خیلی‌ها قصد تخریب هلال احمر و کمیته امداد را داشتند و تصورشان این بود که با این کار می توانند به نظام ضربه بزنند.

وی عنوان کرد: این سرمایه اجتماعی که از مردم به وجود آمده است، به مردم امنیت می دهد و این یک امر مقدس و ارزشمند است و این می شود که سرمایه اجتماعی مردم به سرمایه اجتماعی نظام تبدیل می‌شود.

مدیرکل صدا و سیما یزد خاطرنشان کرد: در حوزه خانه‌های هلال که شنیده ایم که چهل خانه قرار است راه اندازی شود، صدا و سیما در هر عرصه ای از خدمت آمادگی دارد و در برنامه‌های دیگر و در صدا و سیما در آموزش‌های خانواده‌ها و در حوزه‌های مختلف آماده هستیم.

 

صدا و سیما جایگاه خانه هلال را در مسیر آموزش همگانی تبیین کند

مسئول خانه‌های هلال کشور گفت: هلال احمر بزرگترین نهاد داوطلب محور و مردم نهاد کشور است.

حسن فراهانی نیز در این دیدار با تقدیر از فعالیت‌های گسترده آموزشی اظهار کرد: اهالی یزد، مردمی مهربان و نجیب دارای ویژگی های بسیار خوبی هستند.

مسئول خانه هلال کشور افزود: مدیر عامل هلال احمر یزد نیز از چنین ویژگی هایی برخوردار بوده و این مایه خرسندی است.

وی گفت: هلال احمر بزرگترین نهاد داوطلب محور و سازمان مردم نهاد کشور و بسیار تاثیر گذار در حوزه خدمت رسانی است.

فراهانی عنوان کرد: صدا و سیما باید کمک کند کار داطلبانه گسترش یابد، مردم درهلال احمر در همه موضوعات و حوادث پیشقدم هستند، اما باید این همراهی مستمر باشد.

وی اظهار کرد: مردم سرمایه اجتماعی کشور هستند و رسانه باید این موضوع داوطلبانه بودن را یاری کند تا گسترش یابد.

مسئول خانه‌های هلال کشور بیان کرد: ایران کشوری پهناور است و خدمات باید امکان بروز پیدا کند و منتقل شود و در این باره آماده سازی جامعه و آموزش اهمیت زیادی دارد و خانه های هلال در این باره می‌توانند نقش آفرینی کنند.

وی خاطرنشان کرد: صدا و سیما در این حوزه می تواند کمک کند، در حال حاضر میزان آمادگی در کشور در مواجهه با بحران، زیر 20 درصد است، در حالی که در کشورهای پیشرفته بالای 40 درصد می باشد.

فراهانی گفت: باید جامعه را از نظر آمادگی ارتقای دهیم و از ظرفیت مردمی استفاده کنیم و در این باره آموزش های لازم را ارائه بدهیم  تا در حوادث از آن استفاد کنیم .

وی عنوان کرد: خانه هلال کارکردهای زیادی دارد و در خدمت رسانی به مردم و مسائل فرهنگی و افزایش سرانه کار داوطلبانه و افزایش امید تاثیر گذار است و باید از آن حمایت کرد.

 

صدا و سیما نقش ارزنده‌ای در معرفی فعالیت‌های امدادی و داوطلبانه دارد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد گفت: خانه‌های هلال، شعبه‌های کوچکی در آموزش همگانی و مدیریت بحران است.

دکتر محسن حرازی زاده هم در این دیدار با تقدیر از فعالیت‌های گسترده آموزشی اظهار کرد: فعالیت هلال احمر و حوزه جوانان در خدمت رسانی به مردم بسیار جامع و قابل توجه است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان یزد افزود: در جهت توسعه خدمات و فعالیت‌ها، ایجاد و راه‌اندازی خانه های هلال با جدیت پیگیری می شود.

وی بیان کرد: خانه‌های هلال، شعبه‌های کوچکی در آموزش همگانی و مدیریت بحران است و این خدمات را به نقط دورافتاده و روستایی منتقل می کنند.

حرازی زاده افزود: ما همراهی صدا و سیما به خصوص در معرفی فعالیت ها و فرهنگ سازی قدردانی داریم. در این راستا صدا و سیما نقش مهم و ارزنده‌ای در معرفی فعالیت‌های امدادی و داوطلبانه دارد.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *