با تشکیل کمیته آموزش و پژوهش مرکز پزشکی حج عنوان شد:

افزایش آموزش و پژوهش‌های حج/ تمرکز بر عتبات

مشاور اجرایی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از تشکیل کمیته آموزش و پژوهش خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلی موقت حج و عمره، عمده تمرکز این کمیته سفرهای زیارتی عتبات عالیات خواهد بود.

مشاور اجرایی رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از تشکیل کمیته آموزش و پژوهش خبر داد و گفت: با توجه به تعطیلی موقت حج و عمره، عمده تمرکز این کمیته سفرهای زیارتی عتبات عالیات خواهد بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر به نقل از خبرگزاری تسنیم، طاهر درودی با بیان نقش مهم آموزش در جامعه هدف مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر اظهار داشت: باید با توجه به جایگاه مهم و حساس آموزش و پژوهش توجه بیشتری به این عرصه صورت پذیرد.

وی افزود: تعدادی از کادر درمانی و اجرایی که طی سالهای گذشته به حج و سفرهای زیارتی اعزام شده و سوابقی در زمینه‌های درمانی و آموزشی دارند انتخاب شدند که پس از تأیید نهایی و صدور احکامشان به‌عنوان اعضای اصلی کمیته آموزش و پژوهش مرکز منصوب می‌شوند و شروع به کار خواهند کرد.

مشاور اجرایی رییس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر افزود: تحقیقات نشان می‌دهد که آموزش به زائران، به‌نحو بارزی باعث کاهش مراجعات آنان به مراکز درمانی شده و در نتیجه فرصت بیشتری برای انجام فرایض و زیارت‌های مربوطه خواهند داشت.

وی عنوان کرد: هرچه توجه به مسائل بهداشتی افزایش یابد، کاهش بیماری‌ها را در پی داشته و در نهایت باعث کاهش هزینه‌های متحمله به سیستم خدمت‌رسانی به زائر و در نهایت باعث تسهیل عملیات حج و زیارت خواهد شد.

درودی اضافه کرد: کادر درمانی اعزامی به سفرهای زیارتی نیز با توجه به وظیفه حساسی که به‌عهده دارند باید افرادی باشند با دانش روز، لذا می‌طلبد معلومات و آموزش‌های این دسته از همکاران نیز به‌روز شود، در همین راستا مقرر شد برای پرسنل اعزامی مرکز به سفرهای زیارتی نیز کلاس‌های توجیهی و دوره‌های کوتاه‌مدت برگزار شود.

وی محتوای آموزش‌های ارائه شده به زائرین در این حوزه را ناکافی خواند و افزود: اولویت نخست خروجی محصولات این کمیته ارائه محصولات آموزشی در حوزه سفرهای زیارتی خواهد بود.

این مقام مسئول همچنین تناسب محتوای آموزش‌ها را با رده خدمتی نیروهای اعزامی مهم دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه پرسنل اعزامی از استانها و مراکز دانشگاهی مختلف انتخاب می‌شوند دارای انواع سلیقه‌ها در مورد مسائل بهداشتی و درمانی است، لذا یکی از اهداف مهم این کمیته تعیین و ابلاغ پروتکل‌های یکسان درمانی برای شرایط خاص کشورهای هدف است.

کلمات کلیدی