نماینده رهبر معظم انقلاب در هلال‌احمر تاکید کرد:

«جوانان»؛ محور فعالیت‌های فرهنگی در جمعیت هلال‌احمر

نشست شورای فرهنگی جمعیت هلال احمر با حضور نماینده ولی فقیه، دبیرکل و دیگر اعضای این شورا، صبح امروز در حوزه نمایندگی ولی فقیه برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر، حجت الاسلام والمسلمین معزی در این نشست، ضمن تبیین سرفصل‌ها و برنامه‌های فرهنگی جمعیت هلال احمر در سال آینده، بر اهمیت ارتقاء فرهنگ دینی در جمعیت هلال احمر تاکید کرد.

اولویت فرهنگی در سال آینده

نماینده ولی فقیه در جعیت هلال احمر در این نشست به تبیین سرفصل‌ها و برنامه‌های فرهنگی جمعیت هلال احمر در سال آینده پرداخت. «توجه بیشتر به فرهنگ نماز و ترویج آن»، «برگزاری مسابقات سراسری حفظ، مفاهیم و قرائت قرآن کریم»، «برگزاری کنگره شهدا» و «ترویج مطالعه و کتابخوانی»، چهار محور اصلی بود که نماینده رهبر معظم انقلاب در جمعیت هلال احمر، به عنوان اولویت‌های فرهنگی  در جمعیت هلال احمر برشمرد.

 وی با اشاره به فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در ترویج فرهنگ نماز بیان کرد:« در سال‌های گذشته جمعیت هلال احمر به عنوان یکی از دستگاه‌های برتر در ستاد اقامه نماز معرفی شده است، که نشان‌دهنده عملکرد مثبت این مجموعه در این عرصه بوده است.» نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه با تاکید بر اهمیت ترویج قرآن، در حکومت اسلامی نیز، افزود:« پرداخت به قرآن از وظایف حاکمیت جمهوری اسلامی است. تمام دستگاه‌ها باید نسبت به فعاليتهای فرهنگی قرآنی اهتمام بیشتری داشته باشند.» حجت الاسلام و المسلمین معزی در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر خاطرنشان کرد:« شهیدان در جمهوری اسلامی ایران متولیان و صاحبان امور هستند، اگر امروز ما فرصتی برای خدمت داریم از جان‌فشانی شهدای گرانقدر است و باید جایگاه و مقام آنان در جامعه گرامی داشته شود.» حجت الاسلام و المسلمین معزی در تبیین چهارمین اولویت فرهنگی به آسیب‌شناسی فرهنگ مطالعه و کتابخوانی پرداخت و افزود:« به دلیل گسترش فناوری‌ استفاده مردم در سراسر دنیا از کتاب و مطالعه کاهش پیدا کرده است.» در نگاه حجت الاسلام و المسلمین معزی گسترش فضای مجازی و تکنولوژی نه تنها نباید مانعی در مسیر مطالعه باشد بلکه باید از بهره‌گیری از ظرفیت آن در مسیر افزایش سرانه مطالعه استفاده کرد.  نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه از مجله زاد و مهر ماه به عنوان دو منبع مناسب برای ارتقای فرهنگ دینی در جمعیت هلال احمر نام برد که متاسفانه به دلیل کنبود بودجه انتشار آنها متوقف شده است.

 

بیانیه گام دوم محور و شاخصی برای‌ فعالیت فرهنگی

حجت الاسلام والمسلمین معزی با توجه به گستردگی مشارکت جوانان در این جمعیت، پرداختن به مسائل فرهنگی آنان را از مهم‌ترین اولویت‌ها در جمعیت هلال احمر دانست و افزود:« فعالیت‌های شورای فرهنگی جمعیت تنها محدود به ستاد نیست و این شورا در استان‌های کشور نیز در طول سال گذشته برگزار شده است.» نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه بیانیه گام دوم را محور و شاخصی برای‌ فعالیت فرهنگی در تمام دستگاه‌ها  برشمرد و خاطر نشان کرد:« این بیانیه و اهداف و وظایف این حوزه که در قالب نظام‌نامه حوزه نمایندگی ولی فقیه در جمعیت هلال احمر که از سوی دفتر مقام معظم رهبری ابلاغ شده، راهگشای فعالیت‌های فرهنگی در جمعیت هلال احمر است.»

 

لزوم توجه بیشتر به بودجه‌های فرهنگی

حجت الاسلام والمسلمین معزی، نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر در این نشست بر لزوم توجه بیشتر به بودجه‌های فرهنگی در جمعیت هلال احمر نیز تاکید کرد و افزود:«سرانه فرهنگی هر نفر در جمعیت هلال احمر  اندک است که امیدواریم در آینده افزایش یابد.» نماینده رهبر معظم انقلاب در ادامه بر اهمیت پرداخت مفهومی به چهار مناسبت «بعثت»، «غدیر»، «عاشورا» و «مهدویت» تاکید کرد. نماینده ولی فقیه در جمعیت هلال احمر با بیان این که باید برای ارتقاء فرهنگ دینی ، روحیه ایثارگری، شجاعت و مسئولیت پذیری برنامه‌ریزی کرد، ادامه داد: «توجه به این مناسبت‌ها که در تاریخ از ابعاد مختلف بی‌نظیر و شایسته است، باعث افزایش آگاهی دینی و معرفتی می‌شود.»

حجت الاسلام والمسلمین معزی در ادامه با بیان اینکه متولی فرهنگی در جمعیت هلال احمر حوزه‌ نمایندگی ولی فقیه  است، یادآوری کرد: «جمعیت هلال احمر در ایران در عرصه‌های گوناگون به ویژه در عرصه فرهنگ منطبق بر فرهنگ اسلامی، در جهان پیشتاز و نمونه است. فرهنگ حاکم بر هلال احمر ایران فرهنگ اسلامی است و بنابراین رویکرد هلال احمر باید منطبق با احکام و معارف و منبعث از جهان بینی اسلامی باشد.

بنا به گفته نماینده رهبر معظم انقلاب نظامنامه حوزه نمایندگی ولی فقیه  که از سوی دفتر مقام معظم رهبری  ابلاغ شده یکی از اسنادی است که ماموریت‌های حوزه نمایندگی ولی فقیه را مشخص کرده است.

 

سال آینده؛ سالی پویاتر در عرصه فرهنگی

در این نشست دکتر محمدحسن قوسیان، دبیرکل جمعیت هلال احمر نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور در شورای فرهنگی بر اهمیت پرداختن به مسائل فرهنگی تاکید کرد.

وی با اشاره به شرایط کنونی کشور، تحریم‌های ناجوانمردانه و کمبود منابع مالی ابراز امیدواری کرد که سال آینده جمعیت هلال احمر با رفع چالش‌های مالی، سالی پویاتر را در عرصه فرهنگی تجربه کند.

در این مراسم دکتر محمد گل فشان، رئیس سازمان جوانان نیز در گزارشی به مرور عملکرد فرهنگی صورت‌ گرفته در یک سال اخیر در این سازمان پرداخت. وی ضمن اشاره به فعالیت‌های انجام شده به بیان پیشنهادها و راهکارهای در عرصه فرهنگی در حوزه جوانان پرداخت.

یاسر احمدوند دبیر شورای فرهنگی جمعیت در ابتدای این جلسه ضمن بیان تاریخچه تاسیس و سوابق شورای فرهنگی گزارشی از مهمترین اقدامات فرهنگی صورت گرفته در جمعیت در سال‌جاری ارایه کرد.

در ادامه، اعضای جلسه نیز به بیان دیدگاه‌های خود در حوزه ماموریت‌ها و اقدامات فرهنگی در جمعیت هلال احمر در راستای هرچه بهتر شدن فعالیت‌ها پرداختند. در پایان این جلسه، احکام جدید اعضای شورای فرهنگی به آنان ابلاغ شد.

زهرا جعفری
تهیه کننده:

زهرا جعفری

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *